mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Solidworks Dosya Uzantısı Açma Sldprt Açmak

Solidworks dosya uzantısı ( SLDPRT – SLDPASM ) ile gelen bir dosyayı açabilmek için ne yapılmalıdır? Solidworks programı bilgisayarınızda illa ki yüklü olmalı mıdır? Diyelim ki Solidworks programınız var. Ancak buna rağmen sldprt dosyasını açamıyor musunuz? Bu can sıkıcı hali çözmenin yolu son derece basit. Şimdi gelelim bu basit yöntemleri açıklamaya 🙂

  Solidworks dosyası neden açılmaz?  

 #  Solidworks sürüm farklılığından dolayı, Solidworks dosyasını açamıyor olabilirsiniz. Üst sürümde çizilmiş bir modeli daha alt bir sürümde açmanız maalesef ki mümkün değil. Örnek verecek olursak Solidworks 2018 ‘de bir tasarım yapmışsanız Solidworks 2017 ‘de bu tasarımı açmanız ve üzerinde düzenlemeler yapmanız mümkün değildir.

 #  Solidworks programına sahip değilseniz, zaten direkt olarak SLDPRT – SLDPASM uzantılı dosyaları açmanız mümkün değildir.

 #  Solidworks programınızda yolunda gitmeyen bir hatadan ötürü Solidworks dosyasını açamıyor olabilirsiniz. Bu durumda hata sonrası programın verdiği hata kodunu araştırmanız faydalı olacaktır. Bu makalede programsal hatalardan dolayı ” Solidworks açılmıyor. ” sorununa değinmeyeceğiz. Eğer bu sorunu araştırıyorsanız buradaki linke tıklayarak konuyla ilgili makaleyi ziyaret edebilirsiniz.

  Solidworks Dosya Uzantısı Açma ve Düzenleme Yöntemleri  

Solidworks dosya uzantısı açma ve düzenleme
 1-   Herhangi bir CAD programının versiyonu, Solidworks dosyasının sürümünden yüksek ise büyük ihtimalle Solidworks dosyasını açabileceksiniz. Cümlenin akıl karıştırıcı olduğunun farkındayım. Örnek verecek olursak, Autodesk Inventor 2018 yüklü bir bilgisayarınız varsa, Autodesk Inventor 2018 programını kullanarak Solidworks 2018 ve alt versiyonlarında hazırlanmış bir tasarımı açmanız mümkün olacaktır. Autodesk ürünlerinin öğrenci sürümünü, ücretsiz şekilde indirebileceğinizi vurgulayalım. Autodesk inventor ücretsiz sürümünü indirmek için tıklayınız.

 2-   Belki de en pratik yöntemi sona bıraktık 🙂 Herhangi bir program kurmadan, Solidworks dosyasını açarak üzerinde düzenlemeler yapmanız mümkün. Bunun için sadece internet tarayıcınızdan https://www.onshape.com/ adresini ziyaret edin. Onshape eşsiz bir online çizim programıdır. Ücretsiz çizimler yapabilir, Solidworks yada herhangi bir CAD programında yapmış olduğunuz çizimleri görüntüleyip üzerinde çizimler yapabilirsiniz.

Onshape gerçekten taktire şayan bir online CAD programı. Daha önce Onshape hakkında bir makale yayınlamıştık. Bu eşsiz, kullanışlı, üstelik ücretsiz de kullanılabilen CAD programı aracılığı ile Solidworks dosya uzantısı nı hızlıca açabilirsiniz. www.onshape.com adresini ziyaret ettikten sonra yeni bir kullanıcı hesabı oluşturunuz. Onshape websitesi için tıklayınız

 3-   Solidworks dosyalarını açmak için Solidworks ‘un yan bir programı olan eDrawings Viewer programını kullanabilirsiniz. eDrawings Viewer programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Solidworks programı ile hazırlanmış dosyaları bu program ile gözlemleyebilirsiniz. Programı indirmek için tıklayınız.

Görüleceği üzere harici pek çok yolla bir Solidworks dosyasını açmak mümkündür. Son olarak blogda yer alan diğer Solidworks hakkındaki yazılara göz atmanızı da tavsiye ederim. Faydalı olması ümidiyle 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol