Autocad Nedir ?

Autodesk kurucuları zıplarken 🙂

Autocad nedir? ya da okunuşuyla Otoket nedir? sorularını merak ediyorsanız, Autocad programını araştırmaya yeni başlamışsınız demektir. Autocad ‘in ne olduğunu anladıktan sonra öğrenmeyi hedefliyorsanız çok doğru yolda olduğunuzu belirtmek isterim. Lafı uzatmadan Autocad nedir ? sorusunu yanıtlayalım. Autocad adından da anlaşılacağı üzere bir CAD programıdır.  CAD mi? CAD nedir? işte gelin buna yanıt vererek konuyu açıklığa kavuşturalım.

CAD nedir?

Gerçekten önemli mi bilmem ama üniversitede öğrenciyken CAD nedir? sorusu sınavda tanım olarak sorulurdu. İnanabiliyor musunuz! Makine mühendisliği öğrencilerine CAD nedir tanımı ezberletilerek ne olduğunu anlamaları bekleniyordu. Onların verdiği tanımı bire bir elbette ki vermeyeceğim ama şu aklınızda kalsın;  Computer Aided Design kelimelerinin ilk harflerinin birleştirilmesi ile “ CAD ” tabiri ortaya çıkmış. Türkçesi Bilgisayar destekli tasarım anlamına geliyor. Türkçesi gayet net olduğu için tanımı açmaya gerek yok sanırım. Bilgisayar vasıtası ile tasarım yapmak, projelendirmek anlamına geliyor.

Autocad nedir? ilk Autocad logosu.

Autocad nedir ?

Autocad ‘de bir CAD programı olduğuna göre bilgisayar destekli tasarım programıdır. En köklü CAD programıdır. Çoğunlukla 2 boyutlu çizimlerde kullanılsa da 3 boyutlu çizimler,tasarımlarda da gayet yeteneklidir. Tasarım dünyasının tabiri yerindeyse BABA programıdır. Her yol AutoCAD ‘den geçer. Makine, İnşaat, Mimari, Tıp, Endüstri, Elektrik – Elektronik vs. aklınıza ne gelirse içinde plan, proje, imalat geçen hemen hemen her sektörde Autocad karşınıza çıkar. Teknik bir insanın kendini ifade edebilme vasıtasıdır.

CAD ‘in babası Mike Riddle

1982 yılında ilk sürümü olan AutoCAD 1.0 ile piyasaya sunuldu. CAD ‘in babası Mike Riddle ‘dır.  Mike Riddle 1992 yılında bütün telif haklarını Autodesk firmasına 11,875,000 $ karşılığında sattı. Mike 1200 satırdan daha az kodlama için bu rakamı kazandı. Autodesk halen Mike Riddle ‘a telif hakkı haricinde ödeme yapmaya da devam ediyormuş. Autodesk kurucularının fotoğrafını yazının hemen başında görebilirsiniz. Zıplarken keyifli bir poz vermişler 🙂

Autocad yokken nasıl proje çiziliyordu?

Autocad neden öğrenilmelidir?

Eğer inşaat sektöründeyseniz dönümlerce arazi üzerine ne yapacağınızın planını milimetrik kağıtlar üzerine çizmenin ne kadar zor olacağını tahmin edeceksinizdir. Elektrik devreleri tasarlayacaksanız yine işin ciddiyetini farkedeceksinizdir. Autocad teknik konularda size inanılmaz pratiklik kazandırır. Zaten öğrenmek zorunda olduğunuzu işin içine girer girmez farkedeceksinizdir 🙂

Autocad nasıl öğrenilir?

Bu konuyu ayrı bir makalede inceleyeceğiz. Aslında Autocad ‘den ziyade bir CAD programı nasıl öğrenilir demek daha doğru olacaktır. Vakit kaybetmeyin hemen Autocad yükleyin ve çalışmalara başlayın!

Autocad nasıl yüklenir?

Eğer amacınız ticari kullanım değil sadece öğrenmek içinse öğrenci sürümünü kullanabilirsiniz. Tamamen yasal ve 3 yıllık Autocad 2018 için lütfen tıklayınız.

Autocad sistem gereksinimleri nelerdir?

Autocad ‘i yüklemeden önce mutlaka sistem gereksinimlerini inceleyiniz. Autocad 2018 sistem gereksinimlerini öğrenmek için tıklayınız.

9 Maddede Autocad Nasıl Öğrenebilirim ?

Autocad hakkında temel bilgiyi aldığınıza göre vakit kaybetmeden basit Autocad eğitim videoları izleyerek pratikler yapabilirsiniz. Eğer bu zor ve anlamsız gelirse özel Autocad Kursları ile de öğrenmek gayet rahattır. Son olarak blogda yer alan Autocad hakkındaki yazılara göz atmanızı tavsiye ederim.  Saygılarımla.

2 Comments

1 Trackback / Pingback

  1. 9 Maddede Autocad Nasıl Öğrenebilirim ? - 3 Boyutlu Tasarım , 3D Çizim, Makine Tasarımı ve Solidworks Kursu Ankara

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*