9 Maddede Autocad Nasıl Öğrenebilirim ?

Autocad nasıl öğrenebilirim ?

Autocad nasıl öğrenebilirim? araştırması içine girmeden önce mutlaka Autocad nedir? öğrenmeniz gerekiyor. Her yerde duyuyorsunuz, iş yerinizde birileri kullanıyor da nedir bu Autocad? Kısaca buna göz atmanızı tavsiye ederim. Hemen ardından neden Autocad öğrenmelisiniz buna karar vermeniz gerekiyor.

İnşaat projeleri çizmek, makine tasarımı yapmak, topoloji, mimari yada herhangi bir sektörde kullanmak için Autocad programı tercih edilebilir. Siz neden Autocad kullanacaksınız? Bunu mutlaka belirleyin. Çünkü alanınıza göre Autocad programını farklı yönleriyle kullanmanız gerekebilir. Bu sorulara hızlıca yanıt bulduğunuza göre artık Autocad nasıl öğrenebilirim? aşamasına gelmiş bulunuyorsunuz 🙂 9 maddede Autocad Nasıl Öğrenebilirim?

Autocad Nasıl Öğrenebilirim ? Autocad Nasıl Öğrenilir?

 1-  Bir bilgisayarınız mutlaka olmalı.

Autocad öğrenmek için öncelikle bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Herhangi bir kursa gitmeniz, kursta bilgisayarın olması bu gerekliliği değiştirmez. Uygulama yapabilmek, tekrarlamak için mutlaka ama mutlaka bir bilgisayarınız olması gerekiyor. İster masaüstü isterse laptop olsun farketmez. Burada dikkat edilmesi gereken konu bilgisayarınızın donanımının Autocad programını kaldırmasıdır. Bilgisayar satın almadan önce yada Autocad yükleme den önce mutlaka yüklemek istediğiniz Autocad sürümünün sistem gereksinimlerini araştırın. Autocad 2018 sistem gereksinimlerini öğrenmek için tıklayınız.

 2-  Autocad programını yükleyin.

Autocad nasıl yüklenir? sorusunun aklınızda olduğunu biliyorum. Merak etmeyin, son derece basit şekilde Autocad yüklemek mümkün. Autodesk firması ( Autocad programının sahibi.) programı öğrenmek isteyenler için 3 yıl ücretsiz öğrenci sürümünü veriyor. Autocad öğrenci sürümünün nasıl yükleneceğine dair hazırlamış olduğum videolu yazıyı ziyaret etmenizi önemle tavsiye ederim. Videoda detaylıca Autocad nasıl yüklenir? sorusuna yanıt vermeye çalıştım. Autocad öğrenci sürümü yüklemek ile ilgili yazı için tıklayınız.

 3-  Autocad eğitim videoları izleyin.

İnternet de yer alan çok kaliteli eğitim videoları mevcut. Özellikle de Youtube bu konuda inanılmaz bir kütüphaneyi oluşturuyor. Türkçe eğitim videoları da bir hayli bulunmakta. Özellikle Türkçe kaynak aramanıza gerek yok. Yabancı videoları da izleyerek öğrenebilirsiniz. Sonuçta videoda ne yapıldığını izleyerek, aynısı tekrarlamanız gerekiyor.

 4-  Kaliteli Autocad Kursu tercih edebilirsiniz.

Autocad Kursu ‘na giderek de Autocad öğrenebilirsiniz. Katılacağınız Autocad kursunun ders içeriğini mutlaka inceleyin ve eğitmenin yeterliliği hakkında bilgi sahibi olun.

 5-  Alanınızla ilgili Autocad tasarımlarına yoğunlaşın.

Autocad çok fazla sektöre hitap eden bir programdır. Temel seviyede Autocad eğitimi aldıktan sonra alanınızla ilgili videolar, kaynaklar araştırarak uygulamalar yapmanız son derece faydalı olacaktır. Mesela inşaat sektöründe çalışacaksanız Autocad’de bina modelleme ile ilgili videolara göz atabilirsiniz.

 6-  Teknik resim örnekleri, örnek projeler ile uygulamalar yapın.

Teknik resim örnekleri, örnek projeler araştırarak Autocad programı ile örnek uygulamalar çizin. Bir şeyi öğrenmek için sıklıkla uygulama yapmak çok önemli bir kriterdir. İnternet ortamında çok fazla teknik detaylara ulaşacaksınız. Eğer Türkçe kaynak azsa teknik terimleri mutlaka İngilizce olarak aratmanızı tavsiye ederim.

 7-  Pes etmeyin, araştırın ve bir şekilde tamamlamaya çalışın.

Autocad’de uygulama projeler çizerken takıldığınız, yapamadığınız yerler mutlaka olacaktır. Asla pes etmeyin, sorunu çözmek adına farklı yöntemler geliştirin. Yaşadığınız sorunu internette mutlaka aratarak, benzer problemlerin nasıl halledildiğine göz atın. Kendinizi ne kadar zorlarsanız o kadar güzel sonuç alacaksınız.

 8-  Sürekli çizimler yaparak bilginizi tekrar edin.

AutoCAD ‘de her CAD programı gibi tekrar edilmediğinde zamanla unutulan programdır. Sürekli tekrar etmek ve uygulamalar yapmak gerekir. Tekrar etmedikçe geriye doğru dönmeye başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 9-  Asla öğrendiğinizi düşünmeyin ve Autocad biliyorum cümlesini rahatlıkla kurmayın!

Autocad gerçekten de ucu bucağı olmayan bir programdır. Asla programı öğrendim demeyin. İyi bildiğinizi de düşünmeyin. Sürekli, eksik olduğunuz ve kendinizi geliştirmeniz gerektiği düşüncesiyle hareket edin.

 

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*