mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

Koyu Açık Arama Menu
Arama

Solidworks Yeşil Noktaları (İlişkilendirme) Yok Etmek

Solidworks yeşil noktaları yada kutucukları yok etmek (gizlemek) ile ilgili arada bir sorular geliyor. Öncelikle yeşil kutucukların (ilişkilendirme) ne anlama geldiğinden bahsedelim. Çoğu zaman bu soruya  “solidworks yeşil kutucukları gizlemek istemezsiniz.” diyerek nasıl yapıldığını hemen göstermiyorum. Bunun nedenine, ardından da yeşil noktaları nasıl yok edeceğimize değinelim. Bu makale aynı zamanda Solidworks ‘de ilişkileri gösterme konusuna da açıklık getirmektedir.

Solidworks ‘de yeşil noktalar ne anlama gelir? Neden gizlemenizi tavsiye edilmez?

Yeşil noktalar yada başka deyişle kutucuklar ilişki anlamına gelir. Çizgiler arasında yada geometriler arasında paralellik,diklik,eşitlik vs. gibi ilişkilerin olduğunu gösterir. Bazen çizimler öyle bir hal olur ki; çizgiler, yeşil kutucular, semboller ikonlar birbirine girmiş gibi görünür. Görsel açıdan ne yaptığınızı tam farkedemeyecek duruma geldiğinizde, ilişkileri gizlemek işinize yarayabilir. Peki nasıl Solidworks ‘de yeşil noktalar yok edilir ya da gizlenip, gösterilebilir.

Solidworks yeşil noktaları yok etme ( gizleme ) nasıl yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=vjx9-i7zqKM

 

Solidworks > Görünüm > Gizle/Göster > Çizim İlişkileri yolunu takip ederek tıkladığınızda çizim ilişkilerini göster/gizle yapmanız mümkündür. Yukarıda yer alan kısa videoda bunun nasıl yapılacağı gösterilmiştir.

Tasarımlarda bu tarz ilişkilendirmelerin çok önemli olduğu açıktır. Çizim ilişkileri yada çoğu kişinin deyimi ile yeşil noktalar, kutucukları gizlemek tasarımlarınız da ufak hataları görememenize neden olabilir. Dolayısı ile ilişkilendirmeler açık olarak çizimleri yapmanızı ve bu yeşil sembollere alışmanızı tavsiye ederim. Ayrıca sembollerin ne anlama geldiğini anlamak da faydalı olacaktır.

Son olarak blogda yer alan diğer Solidworks hakkındaki yazılara da göz atmanızı tavsiye ederim. Faydalı olması ümidiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol