Autocad Sürüm Değiştirme ya da Dwg Sürümü Dönüştürme

Autocad dosyasını ya da dwg dosyasını açamıyorsanız, muhtemel sorunlardan birisi de Autocad sürüm farklılığıdır. Eğer Autocad kullanıyorsanız sürüm farklılığında aşağıdaki uyarıyı verecektir. Eğer Autocad alternatifi başka bir program kullanıyorsanız, farklı uyarılarla birlikte dwg dosyası yine açılmayacaktır. Burada belirteceğimiz yöntem ister Autocad isterse Bricscad gibi Autocad alternatifi program kullanın sorun yinede çözülecektir.

” The drawing file could not be opened because it was created with a more recent version of AutoCAD “.

Bu makalede aşağıdaki durumlara yanıt vereceğiz.

 #  Autocad sürüm değiştirme

 #  Autocad sürüm dönüştürme

 #  Autocad sürümü çevirme

 #  Autocad açılmıyor

 

Autocad Sürüm Değiştirme Nasıl Yapılır?

1- Autodesk ‘in ücretsiz olarak kullanıma sunduğu DWG TrueView programını kullanarak dwg dosyasının sürümünü değiştirebilirsiniz. Bu program tamamen ücretsizdir. Burada ki linke tıklayarak DWG TrueView programını indiriniz. Ardından menüde yer alan DWG Convert butonuna tıklayınız. Ardık çevirmek istediğiniz sürümü seçebilirsiniz. Sol altta yer alan ikonlardan ilk sıradaki ” add file ” ikonuna tıklayınız.

Artık dönüştürmek istediğiniz dwg dosyasını seçerek, dwg sürümünü dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıdaki videoda görüleceği üzere son derece basit şekilde işlem tamamlanabilir.

2- Autodesk DWG TrueView programı size karışık ve dosya boyutu biraz büyük geliyorsa, çok basit bir program ile bunu çözebilirsiniz. Bu programın adı ACME Cad ConverterAcme Cad Converter ücretli bir program olmasına rağmen, ücretsiz versiyonu ile de programların sürümlerini çevirmektedir. Yüklemesi son derece kolay ve sadece 8 MB ‘lık dosya boyutunda. Programı çalıştırarak, dwg dosyasını sürükle bırak yöntemi ile içine atarak, dönüştürmek istediğiniz versiyonu seçiniz. Artık sadece kaydet demek kaldı!

Autocad sürümün farklı olması, CAD kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Son olarak blogda yer alan diğer Autocad hakkındaki yazılara göz atmanızı tavsiye ederim. Saygılarımla.

4 Comments

1 Trackback / Pingback

  1. Autocad Farklı Sürümde Kaydetme - CAD CAM Mühendislik Yazılımları ve Mühendislik

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*