Solidworks Ölçülendirmede MOD-DIAM Sorunu

Solidworks ‘de durup dururken öyle ufak tefek hatalar ki can sıkmamak mümkün değildir. Eğer bu can sıkıcı sorunun sebebi, Solidworks çizimlerde ölçülendirme yaparken  <MOD-DIAM>  ( mod-diam) şeklinde ibare görmeniz ise çözümü burada 🙂 Öncelikle bu sorunun neden kaynaklandığından bahsederek konuya giriş yapalım.

Bilgisayarınızda Solidworks ‘un herhangi bir sürümünü kullanırken, farklı bir Solidworks sürümünü yüklerken bir hata yapmış olabilirsiniz. Eski sürüm kaldırılırken, yeni yüklemiş olduğunuz sürümün  semboller, yazılım şablonları vs.  gibi kullandığı kaynakları farketmeden silmiş olabilirsiniz. Bu durumlarda Solidworks çap sembolü ( Ø ) yerine <MOD-DIAM> ibaresi çıkar.

Solidworks Ölçülendirmede <MOD-DIAM> Çözümü

1- Öncelikle Solidworks > Araçlar > Seçenekler > Dosya Konumlar > Sembol Kitaplık Dosyası  dosya yolunu izleyin.

Klasör konumunda herhangi bir sorunun olmadığını kontrol edin.

C: \ ProgramData \ SOLIDWORKS \ SOLIDWORKS <YIL> \ lang \ Turkish  dosya yolundaki YIL ibaresinin yüklenmiş eski sürüme ait olduğunu farkedebilirsiniz. Yada herhangi bir klasör yoluda görünmeyebilir. Eğer varsa eski klasör yolunu seçerek siliyoruz ve ekle butonuna tıklayarak C: \ ProgramData \ SOLIDWORKS \ SOLIDWORKS <YIL> \ lang \ Turkish( ingilizce kullanıyorsanuz English) klasör yolunu seçin. 

2-  Eğer ilk yolu yapmanıza rağmen düzelmediyse C: \ ProgramData \ SOLIDWORKS \ SOLIDWORKS <YIL> \ lang \ Turkish klasörüne burada yer alan ‘gtol.sym’ adlı dosyayı indirin ve kopyalayın

Büyük ihtimalle sorun ortadan kalkmıştır. Solidworks hakkında blogda yer alan diğer makalelere de göz atmanız faydalı olacaktır. Faydalı olması ümidiyle.

3 Comments

  1. adamsın çok teşekkür ederim. aynı sorundan muzdarip olan arkadaşlar izlenilen yöntem çalışıyor bilginize

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*