mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Lisanssız Autocad Kullanmak Sorunu

Lisanssız Autocad kullanmak suç mu? Kaçak yazılım kullanmanın cezası nedir? konularını araştırıyorsanız bu yazı sonunda umarım sizleri ikna edebilirim. Çünkü bu konuyu araştıran çoğu kişi ya kaçak kullanıyordur ya da kullanma eğilimi vardır. 🙂 Konuyu uzatmadan net şekilde şunu söyleyelim: Kesinlikle suç ve bunun cezası var!

Lisanssız Autocad Kullanırsam Ne Olur?

Hemen yanıbaşınızdaki komşu firmada kırık Autocad kullanılması ve ona bir şey olmaması sizi kurtarmaz. Aynı şekilde çalışanınızın bilgisayarında olması veya stajyerin yüklemesi de. Ne hazindir ki çoğu lisanssız kullanım yapan firma şu bahaneye başvurur: “Haberim yoktu, stajyer yüklemiş kardeşim!” Üzgünüz bu sizi hiç kurtarmayacak bir savunma şeklidir.

Firmanızda bulunan bilgisayarlardan tamamen siz sorumlu tutulursunuz. Üstelik bu bilgisayarlar şirket adına kayıtlı olmasa dahi bu durum aynen işler.

Kanunlarda Lisanssız Yazılım Kullanmanın Cezası

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanununda bu durum açık bir şekilde belirtilmiştir. Autocad veya herhangi bir yazılım için yasadışı şekilde kullanım yapılırsa 1 yıla kadar hapis cezası ve 150 bin liraya kadar tazminat ödemeniz gerekebilir. Bu konuyla ilgili olarak Autodesk’in web sayfasını inceleyebilirsiniz.

Lisanssız Yazılım Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Burada maalesef çoğu kullanıcı şu hatalı düşünce içerisine giriyor. “İnterneti kapatır öyle kullanırım. Nerden beni bulacaklar aga!” Sizce milyar dolarlık bir yazılım şirketi, sizin kadar zeki değil mi? Bu safiyane düşünce yüzünden yüzbinlerce firma ceza aldı ve almayada devam ediyor. İyi de sizi nasıl bulabilirler ki?

 1-  Eğer internetiniz açık ve bu şekilde kullanıyorsanız zaten doğrudan tespit edilirsiniz. IP adresinizden hangi zamanda ne kadar kullandığınızın kayıtları tutulur. Bu arada son güncellemelerle birlikte Autodesk daha insaflı. Kullanım yapmaya devam ettiğinizde bir uyarı veriyor ve diyor ki “gelin bu yazılımı lisanslı satın alın.” Siz buna aldırış etmeden devam ederseniz karşılığı bir tebligat olur ve avukatlar aramaya başlar.

 2-  İnternetiniz kapalıysa bu sefer Avukatlar eşliğinde firmanıza yapılan baskın sonucunda yakalanabilirsiniz. Çalışanınız, komşunuz veya herhangi biri sizi şikayet etmiş olabilir. Kimse şikayet etmese de yaptığınız işin bir CAD yazılımı gerektiği belliyse yine dikkat çekersiniz.

Lazer kesim çizimlerimi ellimle yapıyorum diyen firmalar gerçekten komik duruma düşüyor. Bunu yapmayın! Unutmayın karşınızdaki kişiler, sizin gibi binlerce firmayla muhatap oluyor.

Görsel abartılı gelebilir ama gerçekten de hapis cezası var.

Diyelim ki Yakalandım Ne Olacak? Ne Yapmalıyım?

Lisanssız Autocad veya herhangi bir yazılımı kullandığınız tespit edildiğinde doğrudan avukatlar size ulaşır. Öncelikle sizinle anlaşarak konuyu çözmek isterler ki bu Autocad almanız anlamına gelir. Benim sizlere tavsiyem bu tercihi seçmeniz yönünde olur. Eğer Autocad sizin işiniz için gereki olmasaydı zaten kullanmazdınız. Sorunu satın alma yaparak tatlıya bağlayabilirsiniz.

Fakat burada şunu unutmayın. Normalde Autocad satın alırken pazarlık yaparak veya kampanyalardan faydalanarak alabilirsiniz. Tespit sonrası alımlarda ise bu avantajı kaybedersiniz. Liste fiyatından alım yapacağınız için normalin üstünde bir fiyatla alım yapmak durumunda kalırsınız.

Diğer seçeneğiniz ise size hiç önermeyeceğim bir yol olan yasal sürece girmek. Dava ve avukat masraflarıyla birlikte tazminat bedelini üstlenmek hiç akıl işi değil.

Önerim Nedir?

Autocad sizin işiniz için şartsa bunu satın alın! Gerçi satın alın diyorum ama sadece kiralama yapabiliyorsunuz. İşinizde size bir avantaj sağlıyorsa ve bunun üzerinden bir kazanç sağlayarak ticari faaliyette bulunuyorsanız niye almayasınız ki?

Bütçeniz Yetmiyorsa Autocad Alternatifi

Her şeyi güzel ama gel gelelim Autocad almak için bütçeniz bulunmuyor ve bu sebeple kaçak Autocad kullanıyorsanız bunu yapmayın. Bütçeniz elvermediği için bu yola başvurmak inanılmaz riskli ve hiç de etik değil. Kaçak kullanmak yerine Autocad Alternatifi yazılımlara yönelin.

Önerdiğim Autocad Alternatifi Programlar

Autocad’e alışkın olduğunuzu ve farklı bir yazılım öğrenmekle vakit kaybetmek istemediğinizi biliyorum. Bire bir Autocad ile aynı komutlar ve benzer arayüzle çalışabileceğiniz harika alternatifleriniz var. Bu programları, Autocad’in 1 yıllık kiralama bedeline satın alabiliyorsunuz. İşte önerdiğim Autocad benzeri cad programları;

CADian: CADian yazılımını kullanabilmek için Autocad bilmeniz yeterli. Çünkü aynı komutlarla çalışıyor ve arayüzü de inanılmaz derecede benziyor. Öyle ki Autocad logosunu kapatsanız farkı hissedemezsiniz. Güzel tarafı kalıcı lisanslama ile çalışıyor. Yani 1 defa ödeme yaparak programı uzun yıllar kullanabiliyorsunuz. Her yıl güncelleme veya teknik destek ücreti ödemeniz gerekmiyor. Yazılımı merak ediyorsanız 30 gün ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz. CADian incelemek için tıklayın.

ALCAD: ALCAD, Türkiye’de çok tercih edilen bir Autocad alternatifi program diyebiliriz. Yine CADian gibi benzer arayüz ve kalıcı lisans sağlanıyor. 15 günlük ücretsiz deneme versiyonu için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer bu yazı sizi kesmediyse lisanssız Solidworks kullanmak adlı yazıyı da inceleyebilirsiniz. Her ikisi de aynı konuya giriyor. Çünkü kanunumuz bu konuyu doğrudan Lisanssız Yazılım olarak ele alıyor. Umarım bu yazı sizi ikna etmiştir. Faydalı olması dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol