mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Autocad Online Çizim Yapma ve Dosya Açma

Autocad online çizim yapmak isteyenler için güzel bir haberimiz var. Bilineceği üzere önceden de online olarak DWG dosyası açma ve ölçü alma işlemleri gibi temel şeyler yapılabiliyordu. Ancak bu sefer ki durum tamamen başka. Autodesk web sürümüyle artık günlük temel çizimlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Autocad Online Çizim Yapın, Bilgisayarınızla senkronize olsun

Autodesk bu ürününün adını Autocad Web olarak adlandırmış. Eğer bir Autocad aboneliğiniz varsa otomatik olarak web sürümüne de sahip oluyorsunuz. Şantiye’de veya herhangi bir konumdayken internet tarayıcısı üzerinden Autodesk Web’e giriş yapıp, çalışmanıza devam ediyorsunuz.

Böylelikle hem ekiplerinizle daha organize bir şekilde çalışıyorsunuz hem de Cloud teknolojisinin nimetlerinden yararlanıyorsunuz. Autocad hangi bilgisayarda yüklüyse orada olmak zorunda değilsiniz!

Autocad Web Hesabı Nasıl Açılır?

Öncelikle web.autocad.com adresini ziyaret edin. Karşınıza hemen aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Anlayacağınız üzere sizden giriş yapmanız veya bir hesap oluşturmanız isteniliyor. Zaten bir Autodesk hesabınız varsa doğrudan Sign In butonuna tıklayın ve giriş yapın. Eğer hesabınız yoksa Create Free Account butonuna tıklayarak yeni bir hesap oluşturun.

Merak etmeyin hesap oluşturmak tamamen ücretsiz ancak bu hesap içine bağlı ürünler tanımlamak elbette ki ücretli 🙂 Eğer amacınız sadece Online Autocad’i denemekse 30 gün ücretsiz deneyebileceğinizi söyleyelim.

Autocad Web’de Nasıl Çizim Yapılır?

Autocad ile Autocad web arasındaki temel farkı aslında Autodesk bir cümleyle vurguluyor. Deniliyor ki bu sürümde “günlük işlerinizi” dilediğiniz yerden yapabilirsiniz.

Yani bütün çizimlerinizi rahatlıkla, Autocad bilginizle aynı şekilde yapabilirsiniz. Sadece menü yerleşimi Web kullanımı için daha rahat bir hale getirilmiş.

Yeni Çizim Yapma veya Eski Çizimleri Açma

Autocad Web’e giriş yaptıktan sonra üstte ki ekranda olduğu gibi bir arayüz karşınıza geliyor. Farkedeceğiniz üzere Upload file, Upload folder ve New Drawing sekmeleri bulunuyor.

  • Yeni bir çizim yapmak için New Drawing
  • Pek çok DWG dosyasının olduğu proje dosyasını yüklemek için Upload Folder
  • DWG dosyası açma için Upload File

Bu arada hemenen sol tarafta cloud alanının olduğunu göreceksiniz. Bu diğer Cloud hesaplarınızdaki DWG dosyalarınız veya projelerinizle senkronize şekilde çalışabileceğiniz anlamına gelir. Günümüz dünyasında artık harddiskler değil bu hesaplarda yedeklemeler tercih edildiği için son derece mantıklı bir yaklaşım diyebiliriz.

New Drawing yani yeni bir çizim butonuna tıkladığınızda karşınıza bildiğiniz Autocad ekranı çıkacak. Sadece menü yerleşiminin değiştiğini, olabildiğince sadeleştirildiğini farkedeceksiniz. Malumunuz Autocad Web üzerinden rahat tasarım yapabilmek için bu son derece gerekli.

CAD dünyası artık iyiden iyiye CLOUD yani bulut tabanlı tasarım teknolojisine evrilmiş vaziyette. Autodesk tarafı bulut tabanlı teknolojiye büyük yatırım yaptı ve son kullanıcı tarafına da bunu yansıttığını görüyoruz. Bir sonraki gelişmeyi şimdiden merak ediyoruz. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol