Solidworks KB3072630 Hatası ve Çözümü

Solidworks KB3072630 hatası aslında Solidworks ‘den kaynaklanan bir hata değildir. Microsoft ‘un yapmış olduğu KB3072630 güncellemeleri nedeniyle Solidworks ‘de pek çok hatalar tespit edilmiştir. Eğer aşağıdaki hatalardan birini alıyorsanız, yine bunun nedeni bahsetmiş olduğum KB3072630 güncellemesi nedeniyle ortaya çıkan hatalardan biridir. Şimdi gelelim Microsoft’un yapmış olduğu güncelleme nedeniyle hangi hataların alınabileceğine;

KB3072630 Güncellemesi Nedeniyle Sıklıkla Karşılaşılan Hatalar

 1.  Solidworks ‘un yüklenilmesinden veya sürüm yükseltilmesinden sonra bazı Solidworks eklentilerinin ( PhotoView 360,SOLIDWORKS Simulation, SOLIDWORKS Motion) yüklenememe yada açılmama sorunu vermesi.

 2.  Solidworks programının her açılmasında Solidworks DLL: GdtAnalysisSupport.dll yüklenemedi hatasının vermesi.

 3.  ToolboxLibrary yani Solidworks’un entegre parça kütüphanesine erişilememesi ve ağ hataları.

 4.  Solidworks Explorer’da Could not load Solidworks DLL: sldshellutils.dll hatası

ve dahada sıralanabilecek hatalar mevcut ancak en sık rastlanılan hatalar bunlardır ve bunların çözümü de oldukça basit. Şimdi gelelim hatanın çözülmesine.

Solidworks KB3072630 Hatasının Çözümü

 #  Yukarıda sıralanmış hatalardan herhangi birini alıyorsanız öncelikle bu linke tıklayarak dosyayı bilgisayarınıza indiriniz.

 #  Zipli klasörü çıkartınız. 2 dosya görünecektir. RunBeforeRepair_disable_KB3072630.reg adlı dosyaya çift tıklayarak çalıştırınız.

 

 #  Çıkan uyarıya evet diyerek devam ediniz. Karşısınıza hemen aşağıdaki görseldeki ekran gelecektir. Amacımız kurulumu onarmak olduğundan 2. seçenekte yer alan ‘Repair the individual installation’ ‘i seçerek, tekrardan kurulumu yapınız.

 #  Kurulumu onardıktan sonra bilgisayarı tekrardan başlatmanız tavsiye edilir. Tekrar başlattıktan sonra, başta indirmiş olduğunuz zipli dosyada yer alan diğer kayır dosyasını ‘RunAfterRepair_enable_KB3072630.reg’ çift tıklayarak diğer .reg dosyası gibi kayıt işlemini yapınız. 

Yapmanız gereken bu kadar. Bilgisayarınızı tekrardan başlattıktan sonra, artık Solidworks KB3072630 ve buna bağlı hataların kaybolduğu gözlemlenecektir. Eğer bu yazı size faydalı olduysa ufak bir yorumu göz ardı etmemeniz ziyadesiyle mutlu edecektir. Ayrıca farklı bir hata alınıyorsa yorum yazarak bilgilendirmenizi rica ederim. Saygılarımla.

Kaynak: innovasystems

 

14 Comments

 1. Helali hoş olsun. Allah razı olsun. Süper bir yardım sayfası olmuş. Çok çok ama çok sağol Mustafa Bey. İşin rast gelsin her daim.

 2. “Kurulum projesi hatası: Proje dosyası yok (C:\Windows\SolidWorks\IM_20130-40300-1100-100 (5)\sldim\)
  Yöneticinizi bilgilendirin. {14000}”

  BEN İLK BAŞTA BÖYLE BİR UYARI İLE KARŞILAŞIYORUM.SONRA MİCROSOFT KB3072630 EN SONRA DA KURULUM ESNASINDA TOOLBOX UYARISI ALIYORUM..KURULUM DA GERÇEKLEŞMİYOR…

 3. merhaba.
  register_i386_SldShellExtServerexe iç hata: (bu hata yüzünden solidworks u kuramıyorum.)
  yardımcı olabilirmisiniz. 2016 sp01

 4. açılışta ”GdtAnalysisSupport.dll” hatası ve dosya dan paketle gönder denildiğinde ”sldshellutils” hatası alıyorum. Yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

 5. merhabalar bende aynı sorun var fakat .ift tıkladığımda size gelen repair ekranı bana gelmiyor eklendi diye bi not geliyor sadece.Eğer yardımcı olursanız sevinirim.

 6. solidworks 2014 ü kurdum…simulation express i açınca sağ tarafta açılan pencere boş çıkıyor…yani simulation express i kullanamıyorum…zip dosyasına çift tıkladım gelen uyarı butonuna evet dedim fakat sizin göstermiş olduğunuz pencere çıkmadı fakat dll dosyalarının değişimini gerçekleştirdiğimin onayını verdi…bilgisayarı yeniden başlattım…solidi yeniden açtım fakat aynı sorun devam ediyor…bir çözümü var mı

 7. Pack and go komutu hata veriyordu. Tariflenen işlem yapıldıktan sonra bu sorun ortadan kalktı. Teşekkürler.

1 Trackback / Pingback

 1. Autocad api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası - Mustafa Deliceoğlu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*