mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Autocad Yerine Kullanılabilecek Programlar

Autocad fiyatı döviz kuruna bağlı olduğu için malumunuz ciddi seviyelere geldi. Aylık, yıllık veya 3 yıllık olarak Autocad aboneliği yapabiliyorsunuz. Bu arada ömür boyu lisans veya diğer bir tabirle kalıcı lisanslama seçeneği bulunmadığını artık herkes biliyor. Temmuz 2023 itibariyle güncel fiyatlandırmasını hemen aşağıdaki görselde bırakıyorum.

Fiyatlar bu rakamlara ulaşınca, elbette ki çoğu kişi Autocad yerine kullanılabilecek programları araştırmaya başlıyor. Size nokta atışı 2 alternatif sunacağız ve bu konuyu sonsuza kadar kapatacaksınız. 🙂

Autocad’in Yerine Kullanabileceğiniz CAD Programları

CADian

Yerel DWG Destekler: CADian çok köklü ve uzun yıllardır kullanılan bir CAD yazılımı. Dosya uzantısı DWG olduğundan Autocad ile bire bir uyum sağlar. Yani Autocad dosyalarını doğrudan açabilirsiniz. Diğer taraftan da CADian’da hazırladığınız dosyayı karşı taraf açabilir.

Aynı Komutlarla Çalışır: CADian’ın en güzel tarafı yeni bir çizim programı öğrenmeniz gerekmez. Vakit kaybetmeden, Autocad bilgilerinizle bu yazılımı kullanabilirsiniz. Mesela bir daire çizmek için “C+enter” ile daire komutuna giriş yapabilirsiniz. Aynı şekilde diğer komutları da tabii ki destekliyor.

Çok Benzeyen Arayüz: Autocad’den CADian’a geçtiğinizde herhangi bir yabancılık çekmemeniz ve zorlanmamanız için arayüz elbette önemli. CADian arayüzü alıştığınız o arayüze son derece benzer. İlk defa açsanız dahi zorlanmadan kullanabilirsiniz.

Kalıcı Lisanslama: CADian’ın en güzel taraflarından birisi de kalıcı lisans olması diyebilirim. Autocad’de olduğu gibi yıllık ödemeler yapmanız gerekmeden, ömür boyu lisans sahibi olunabiliyor.

Son derece uygun fiyat: Belki’de Autocad’e ödeyeceğiniz 1 aylık ücret karşılığında CADian sahibi olabiliyorsunuz. Bu tabi çok kabaca bir söylem. Siz hem ücreti öğrenmek hem de CADian’ı ücretsiz 30 gün denemek için buraya tıklayın.

ALCADSoft

ALCAD normalde sıhhi tesisat yazılımı geliştiren bir şirketken, süreç içerisinde Autocad yerine kullanılabilecek programlar arasında yerini aldı. CADian’da olduğu gibi kalıcı lisanslama ile çalışıyor ve yerel DWG uzantısını destekliyor.

Arayüzü CADian’a göre biraz daha grimsi görünse de fonksiyonel olarak istediğiniz her şeyi sunuyor. 15 günlük ücretsiz denemek ve fiyat hakkında bilgi için buraya tıklayın.

DraftSight

Solidworks kullanıcılarının çoğu DraftSight yazılımını bilir. Başlarda ücretsiz olan, SOLIDWORKS’un meşhur Autocad alternatifi ürünü DraftSight popülerliğini halen yitirmedi. Autocad ile benzer bir deneyim ve DWG formatında çalışmayı sunuyor.

DraftSight kalıcı lisanslama değil kiralama usulüyle temin edebilirsiniz. Eğer SOLIDWORKS kullanıcısı iseniz DraftSigt’ı denemeden karar vermemelerini öneririm. DraftSight yazılımını incelemek için buraya tıklayın.

Comments 1
  1. merhaba mustafa bey biz de mimarlık ofisi olarak auotocad alternatifi cad programı satın alacağız ama performans olarak hangisinden daha iyi bir verim alacağımızı bilmiyoruz. siz hangisi önerirsiniz. yardımcı olursanız minnettar oluruz.cadian

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol