mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Autocad Alanı Ölçüye Göre Bölme veya Eşit Bölmek

Autocad’de belirli bir alanı, istediğiniz alan ölçüsüne göre bölmek istediğinizde bu sizi yorabilir. Aynı şekilde, düzensiz forma sahip bir alanı eşit parçalara bölmek de bir hayli zordur.

Neyseki Autocad’de hayatımızı kolaylaştıracak pek çok lisp kullanabiliriz. İşe yarayan pek çok lispin ücretli olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Burada sizle paylaşacağımız Autocad eklentileri tamamen ücretsiz ve bunun gibi daha pek çok lispi de bulabilirsiniz. Hazırsanız ilk olarak Autocad’de bir alanı istediğiniz alan ölçüsüne göre bölebileceğiniz lisp ile başlayalım.

Alan Ölçüsüne Göre Bölme – Separate Area

  • Öncelikle eklentiyi indirmek için buraya tıklayın.
  • Autocad’i açın ve lispi çalıştırabilmek için appload komutunu girin.

İndirdiğiniz dosyayı seçerek load butonuna tıklayın. Artık lisp kullanımınız için hazır! cd komutunu girerek bölmek istediğiniz referans çizgisini seçebilir ve alan ölçüsünü girebilirsiniz.

Autocad Alanı Eşit Parçalara Bölme (Splitarea)

Belirli bir alanı eşit parçalara bölmek için gerekli lispi indirmek için tıklayın. Yukarıda da gösterildiği gibi appload yazarak, indirdiğiniz dosyayı load butonuna tıklayarak yükleyin.

Alanı oluşturan çizgilerin polyline olması gerektiğini unutmayın! Eşit alanlara ayırmak istediğiniz kapalı polyline’ı seçerek istediğiniz aralıklara bölebilirsiniz.

Autocad ile ilgili her yerde bulamayacağınız teknik içeriklerle yıllardır yanınızdayız! Beğeni ve destekleriniz için Youtube hesabımıza bekleriz 🙂 Faydalı olması ümdiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol