mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Autocad Bilinmesi Gereken 5 Komut

Autocad bilinmesi gereken komutlar dediğinizde karşınıza pek çok autocad komutu çıkacağına eminim. Elbette ki sizlere çizgi, daire gibi temel komutlardan bahsedecek değilim. “Çoğu kişinin ben bunu nasıl da bilmiyor muşum yahu!” diyeceği 5 Autocad Komutlarını derledim.

SNAPANG Komutuyla Autocad Açılı Çizim Yapma

Autocad açılı çizim yapmak isteyenler genelde UCS ile boğuşup dururlar. Oysa bu komutu kullanmak yerine SNAPANG komutunu kullansanız çizimin geneline hakim olmakta zorlanmazsınız.

Autocad Yanlış Yapılan Seçimi İptal Etmek

Bazı nesneleri seçerken (Autocad’de çizimlere nesne diyorlar) fazladan bir kaç şey seçtiyseniz, bütün seçimi iptal edipte taa en baştan seçime sakın başlamayın. Çünkü SHIFT tuşuna basılı tutarak, seçimi iptal etmek istediğiniz nesnelere tıkmanız yeterli.

Hızlı Blok Yapma

Autocad’de herhangi bir şeyi seçerek CTRL+C ile kopyalayabileceğinizi zaten biliyorsunuz. Bu Windows’ta herhangi bir şeyi kopyalarken sıklıkla yaptığınız şeydir. Yapıştırırken de CTRL+V diyoruz ancak bu bildiğiniz seçilen objeleri yapıştırmaya yarar. Eğer yapıştırırken CTRL+SHIFT+V yaparsanız bu sefer yapıştırırken bir bütün haline getirdiğini göreceksiniz. Yapıştırılan tek bir obje gibi duran bu çizime tıkladığınızda bir blok oluşturulduğu farkedilecektir. Eğer Autocad’de hızlı bir blok oluşturmak istiyorsanız bu yöntemi çok seveceğinize eminim.

OOPS Komutu ile Son Silinen Çizimleri Geri Getirmek

Autocad son silinen çizimleri ya da diğer bir deyişle nesneleri tekrardan geri getirmek isterseniz OOPS komutu tam size göre! Diğer türlü CTRL+Z yaparak geriye dönmeye çalışırsanız pek çok yaptığınız iş boşa gitmiş olacaktı. Bloklarda vs bu yöntem işe yaramasa da temel çizimleri geri getirmekte pratik bir yöntemdir.

Son Seçilen Çizimleri / Nesneleri Tekrar Seçmek

Diyelim ki Autocad’de pek çok nesneyi özenle seçerek bir move (taşıma) işlemi yaptınız. Aynı nesneleri bu sefer de scale ile ölçeklendirmek isterseniz, tabii ki tekrardan tek tek. seçmeniz gerekmiyor 🙂 Uygulamak istediğiniz komutu girdikten sonra P komutunu girerseniz son seçilenleri otomatik olarak seçmiş olacaksınız. Videoda bu yöntemi daha rahat anlayacağınıza eminim.

Autocad bilinmesi gereken komutlar serisinin ilki umarım ki sizler için faydalı olmuştur. Eğer CAD yazılımları hakkındaki diğer makalelere göz atmadıysanız hemen incelemenizi tavsiye ederim. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol