mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Solidworks Alternatifi Ücretsiz Çizim Programları

Solidworks alternatifi bir çizim programı arıyorsanız gerçekten işinize yarayabilecek yazılımları burada listeleyeceğiz. Hepsi de ücretsiz olarak korkmadan indirip kullanabileceğiniz yazılımlar. İçinde online olarak kullanabileceğiniz yani indirmeden de çizim yapabileceğiniz yazılımlarda var. Hazırsanız başlıyoruz.

Onshape

Onshape ilk sıramda yer alacak kadar beğendiğim bir Solidworks muadili. Bu yazılımı geliştiren aslında Solidworks’u vakti zamanında geliştirip Dassault Systems şirketine satan kişi. Hal böyle olunca elbette ki Onshape’in başarılı bir yazılım olmasını bekliyorsunuz ve kesinlikle de öyle!

SOLIDWORKS’e bilen bir kişinin zorlanmadan kullanabileceği tasarımdan montaja kadar her şeyi bulacağınız program. Yalnız bu yazılımın en önemli özelliğini henüz söylemedim. Onshape tamamen internet tabanlı/bulut ortamda çalışıyor. Yani bilgisayarınıza bir şey indirmenize gerek yok. Facebook’a nasıl giriyorsanız www.onshape.com adresine girerek giriş yapıyorsunuz. Sonrasında artık çizim yapabileceğiniz ortamı karşınızda bulunuyorsunuz. Yukarıdaki videoda bir anlatımını göreceksiniz.

Freecad

Freecad açık kaynak kodlu, tamamen ücretsiz ve özgür bir yazılım. Her ne kadar bazen tasarım yaparken hatalar verip insana cinnet geçirtse de işinizi görüyor. Katı modelleme yapabilir, teknik resimlerinizi alabilir ve hatta montajlarınızı yapabilirsiniz.

Standart bellirli parçaları çizen ve binlerce parçadan oluşan bir montajınız yoksa bu program pek ala işinizi görür. Arada bir hata vermesi ve çökmesiyle sizi üzse de ona sahip çıkın! Çünkü o tamamen gönüllülük esasıyla geliştirilen bir CAD yazılımı. Güç geçtikçe hatalarından arındırılıyor ve mükemmele doğru yol alıyor. Freecad kullanarak onu daha iyi hale getirmek hepimizin elinde. Bu yazılımı incelemek için tıklayın.

DesignSpark

DesignSpark, özellikle 3 boyutlu yazıcılarla ilgilenenler için velinimet olan yine tamamen ücretsiz 3D CAD yazılımıdır. SpaceClaim programının alt yapısını kullanıyor ve bu nedenle de son derece kullanışlı.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, tasarımı yaptıktan sonra maalesef ki farklı CAD yazılımlarında kullanmanız çok zor. Çünkü çıktıyı 3d printerların ihtiyacı olan STL,OBJ gibi dosya türleriyle veriyor. Merak edenler için aşağıda bir de video bırakıyorum. Bu yazılımı daha fazla incelemek için buraya tıklayın.

Solidworks alternatifi bir yazılım arıyorsanız, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu 3 yazılımı size sunabilirim. Bunun haricinde deneyeceğiniz ücretsiz cad yazılımlarından nefret edeceğinize eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol