mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Autocad Koordinat Yazdırma Lispi

Autocad koordinat yazdırmak ve excel’e aktarmak istiyorsanız bunu uzun uzadıya yapma yöntemi var. Ancak biz bunun yerine çok küçük ama bu işi saniyeler içinde yapmanızı sağlayacak bir lispi sunacağız. Bu lispi kullanarak hiç zorlanmadan koordinatları çıkartabilirsiniz.

Hiç bilmeyenler için AutoLisp’ler küçük birer eklenti yazılımı olarak düşünebilirsiniz. Boyutları genelde çok düşük olan, işlerinizi hızlandıracak birer küçük askerlerdir. Bazı sektörlerde öyle lispler vardır ki onlar olmadan Autocad bir cehenneme dönebilir. Autocad lispleri serimizde sizler için faydalı olabilecek güzel lisplere yer vereceğiz. Şimdi konumuza dönelim.

Autocad Koordinat Yazdırma ve Excel Tablosu Oluşturma Lispi

 1-   Bu AutoLisp’imizin adı Coorn! Her şeyden önce indirmek için lütfen tıklayın.

 2-   Autocad’i açın ve ardından komut satırına appload komutunu girerek enter tuşuna basın. Bu komutla Autolisp eklentilerini yükleyebilirsiniz. Şimdi de sizden yüklemek istediğiniz dosyayı seçmeniz isteniliyor.

 3-   İndirdiğiniz dosyanın rar dosyası olduğunu farkedeceksiniz. Yüklemeyi yapabilmek için rarlı dosyayı dışarı çıkartın. Appload komutunu girdikten sonra ilgili dosya yolunu seçerek load butonuna tıklayın.

 4-   İşlem bu kadar. Close’a tıklayarak Autolisp yükleme aracından çıkın. Şimdi bu güzel eklentiyi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu yazının en başındaki videoda nasıl uygulama yapacağınızı detaylıca anlattık.

Autocad koordinat yazdırma lispini çalıştırdıktan sonra COORA, COORN, COORP komutlarıyla basit birer uygulamanın yapıldığını göreceksiniz.

Bu örneklerde lispi kullanarak şunları yapıyoruz;

  • Koordinatları numaralandırma/isimlendirme
  • Autocad koordinatları excel’e aktarma
  • Seçilen noktaların koordinatını x,y,z olarak alma
  • Tıklanan yerlerin koordinatlarını alma

YouTube kanalımızda ve bu konu üzerinde sizlerle ücretsiz ve kaliteli Autocad lispleri serisini paylaşacağız. Takıldığınız noktalar veya destek olmamızı istiyorsanız yorumlar kısmından hızlıca yazabilirsiniz. Bu arada iletişim bilgilerimiz üzerinden de bizimle iletişim kurmanız son derece kolay. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere. Faydalı olması ümidiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol