mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Cıvata Tork Değerleri Tablosu

Cıvataları sıkarken tork değerlerini bilmek şüphesiz ki çok önemlidir. Hemen aşağıda sunduğumuz cıvata tork değerleri tablosu üzerinden, ilgili civatanın tork değerlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu arada tablonun metrik olarak verildiği de önemle vurgulamamız gerekiyor.

metrik cıvata tork tablosu

Önemli projelerde doğrudan tedarikçi firmayla iletişime geçerek cıvata tork değerleri istenilmesi en doğru olanıdır. Çünkü malzeme kalitesi ve imalat şekillerine göre tork hesaplarında değişiklik görülebilir. Bu tablo kullanıcılara genel bir bilgi sunmak amacıyla paylaşılmıştır.

Cıvata Sıkma Tork Değerleri Tablosunda Varsayılan Durumlar

Her ne olursa olsun bu değerler yeni üretilen, sıfır bir cıvatanın koşullarına göre verilmekte olduğu bilinmelidir. Yağlanmış, eskimiz veya paslanmış cıvatalarda bu değerlerin daha farklı olduğunu hesaba katmalısınız.

Akma mukavemeti bu tarz bağlantı elemanlarını kullanırken kesinlikle bilinmesi gereken konular arasında yer alıyor. Sizlere sunduğumuz bu tabloda akma mukavemetinin %90 alındığını bilmelisiniz.

Mühendislik hesaplamalarında sürtünme katsayısı değeri, önemli projeler için kritik noktaların başında geliyor. Yukarıdaki tabloda değerleri alırken, sürtünme katsayısının 0,14 olarak alındığı yine bilinmelidir.

Cıvatalarla İlgili Sorunuz mu Var?

Cıvata seçimi yaparken veya sıkarken aklınıza takılan herhangi bir soru bulunuyorsa bize ulaşmaktan çekinmeyin. İletişim için hemen buraya tıklayabilir veya aşağıdaki yorum kısmından not bırakabilirsiniz.

Makine Mühendisliği hakkında diğer makalelere göz atmadıysanız, buraya tıklayarak diğer içeriklere de göz atmanızı tavsiye ederiz. Faydalı olması ümidiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol