mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

Koyu Açık Arama Menu
Arama

Autocad Resetleme | Autocad Ayarları Sıfırlama 2021

Autocad resetleme ya da diğer bir değişle Autocad ayarları sıfırlama, karşılaştığınız bir ayar veya düzen sorununda kesin çözümdür. Aşağıdaki sorunlarınız ve çok daha fazlasının çözümü için reset atma işlemini yapabilirsiniz.

  • Autocad komut satırı görünmüyor.
  • Autocad menü kayboldu.
  • Çizimi yakalamıyor.
  • Çizim seçilmiyor…

Autocad Resetleme

Autocad’e reset atmanın 2 yöntemi bulunuyor. Biz her ikisini de sizlere sunmuş olalım.

 1-   Autocad açıkken “OP” komutunu yazarak entera basın. Karşınıza Options penceresi gelecektir.

Üst menünün en sağında yer alan Profiles sekmesine tıklayın. Şimdi de sağ tarafta alt alta sıralanan bir dizi buton göreceksiniz. İşte en altta ki Reset butonu tam aradığınız şey. 🙂 Bu butona tıklayarak karşınıza gelen uyarıyı onaylayın. İşlem bu kadar. Menü ve diğer seçeneklerin varsayılan ayarlara döndüğünü göreceksiniz.

 2-   Bu yöntem en kesin çözüm diyebilirim. Bunun için öncelikle Autocad programını kapatın. Ardından windows arama çubuğuna reset yazın.

Karşınıza Reset Settings to Default uygulaması çıkacak. Tıklayarak uygulamayı çalıştırın. Hemen aşağıdaki ekran karşınıza gelecek.

Karşınızda 2 seçenek görüyorsunuz. Eğer Autocad ayarlarınızı yedeklediyseniz üstte ki Back up reset custom settings seçeneğini tıklayın. Ancak çoğu kişinin bu yedeklemeyi yapmadığına eminim. 🙂

Sizin yedeklemeniz yoksa altta ki Reset Custom Settings seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen uyarıyı onaylayın. İşlem bu kadar.

Autocad varsayılan ayarları sıfırlamaya başlayacak ve kendiliğinden açılarak karşınıza gelecektir. Artık Autocad ilk kurduğunuz haline geri getirildi. Tabii ki burda şunu vurgulamak gerekir ki kişiselleştirdiğiniz bütün araçlar sıfırlanır. Yani kendinize özel bir menü düzenlediyseniz, bazı kısayollar tanımladıysanız bunların hepsi kaldırılacaktır. İşte bu yüzden eğer ayarlarınızdan memnunsanız, riske girmeden bir yedekleme almanız iyi olacaktır.

Blogda yer alan Autocad hakkındaki diğer makalelere de göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Autocad ipuçları ve 3 boyutlu modelleme eğitimleri için Youtube kanalımı da takip ederek onurlandırabilirsiniz. 🙂 Faydalı olması ümidiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol