mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Bulut Tabalı CAD Yazılımları Hakkında 3 Soru

Bulut tabanlı CAD/CAM yazılımı satan birileriyle konuştuğunuzda şuna benzer şeyler söyleyeceklerdir: “Kişisel fotoğraflarınız, banka hesap bilgileriniz ve hatta konum bilgileriniz bulutta depolanıyorken; niye bütün tasarım dosyalarınız ve diğer çalışmalarınız bulutta olmasın ki?” Bu bir bulut CAD satıcısından duyacağınız en kalıplaşmış cümlelerdendir. İşin içine biraz daha girdiğimizde soru işaretlerinin olduğunu fark ediyoruz. Şimdi madde madde değerlendirelim.

 1-  Farklı bir bulut CAD yazılımına geçmek istersem ne olacak? Fiyat artışlarına ve format değişikliklerine katlanmak zorunda kalacak mıyım?

İnternet bankacılığı ile yapılan benzetme güzel görünebilir. İyi de bir bankadan memnun kalmadığınızda, anında paranızı başka bir bankanın hesabına aktarabilirsiniz. Dilediğinizde paranızı çeker yastık altına koyabilirsiniz. 🙂 Çalıştığım yazılım firmasından memnun kalmadığımda, farklı bir firmaya sorunsuz geçebilecek miyim? Yoksa mecburen aynı firmayla devam etmek zorunda kalacağım? İstediğim zaman bütün verilerimi indirerek, başka CAD yazılımlarıyla da çalışmam mümkün olacak mı?

Eğer bu mümkün olacaksa hangi dosya uzantılarıyla indirebileceğim? Montajlarım, teknik resimlerim ve kısacası bütün tasarım çalışmalarım tekrardan revize edilebilir halde olacak mı? Biraz fazla soru oldu değil mi. 🙂 Hepsinin cevabı da önemli.

 2-  Çevrimdışı ( İnternet Olmadan) Çalışılabilir mi?

İnternetin olmadığı bir yer artık günümüzde yok diyebiliriz. Ancak internet hızı ve bağlantıları konusunda iyi olduğumuz söylenemez. Özellikle çoğu sanayi yerleşkesinde internet erişiminde sorunlar yaşanabiliyor. Olası bir internet kesintisi ya da kalitesiz bağlantı hızında çalışmaya devam edilebilecek mi? Bir şeyi tasarlarken takılmalar yaşayacak mıyım?

 3-  İş İstasyonunun Gerekmeyeceği Konusunda Emin misiniz?

Bulut çözümleri satan firmaların çoğu aynı zamanda iş istasyonları satıyor. Bir yandan tasarım için güçlü iş istasyonları öneriyorken, diğer taraftan almanıza gerek yok çünkü bulut ortamda işinizi yapıyorsunuz demek bir çelişki değil mi? Herhangi bir bilgisayar ya da tablet kullanarak tasarımlarım sürecimi yönetebilecek miyim?

Bulut tabanlı cad yazılımları hakkında duyulan pek çok endişe var. Özetlemek gerekirse gerçekten güvenli olduklarına dair en ufak br şüphem yok. Ancak bazı soruların cevapları henüz netleşmedi. Umarım bulut cad sağlayıcıları zamanla bütün noktaları netleştirirler. Bulut çözümler hakkında blog üzerinde daha sıklıkla makaleler göreceksiniz. 🙂 Faydalı olması ümidiyle.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol