Autocad Arka Planı Kareli Yapma ya da Kapama

Gridleri Açma ya da Kapama

Autocad arka planı kareli yapma ya da kaldırma ile ilgili soruları araştırdığınızda pek çok terimle karşı karşıya geleceksiniz. Çünkü arka plandaki kareler olarak aradığınız şey, aslında Autocad ‘de ızgara /grid / kılavuz çizgileri olarak biliniyorlar. 🙂 Dolayısı ile arka planı kareli yapmak; ızgaraları göstermek ve gridleri açmak ile aynı anlama geliyor. Kafanız karıştı mı?

Autocad ‘e yeni başlayanlar için biraz daha net ifade edelim. Hani matematik defterleri karelidir ya, işte o şekilde Autocad çalışma ortamınız kareliyse gridleriniz ya da diğer adıyla ızgaralarınız açıktır.

 Autocad ‘de gridler ya da ızgaralar ne işe yarar? 

Aslında ızgaraların açık olması ya da kapalı olması çizimlerinizi etkilemez. Bu sadece çizim hızınızı ve verimliliğinizi artırmak için kullanılmaktadır. Bazı durumlarda grid aralıklarını ayarlayarak, değerleri girmeden sadece gridleri yakalayarak çizimleri oluşturabilirsiniz.

 Autocad Arka Planı Kareli Yapma ya da Kapama 

Autocad ‘de ızgaraları açmak ya da kapatmak için klavyeden F7 tuşuna basmanız yeterlidir. Böylelikle ızgaraları ya da diğer bir deyişle gridleri istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Eğer halen incelemediyseniz blog üzerinde yer alan Autocad hakkındaki diğer makalelere de göz atabilirsiniz. Faydalı olması ümidiyli.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*