Autocad Kat Planı Çizme | Basit Kat Planı Eğitimi

Autocad kat planı çizme ile ilgili olarak sizlere basit ama çok işinize yarayacak bir çalışma yayınlıyorum. Autocad ‘de yeniyseniz, Autocad komutlarını biliyor ve kat planı ile ilgili yenice fikir sahibiyseniz bu çalışma tam size göre. Mimari olarak elbette ki çok daha farklı detaylar var ama dediğim gibi sizin için güzel bir giriş çalışması olacaktır. Şimdi adım adım anlatabiliriz.

 Autocad Kat Planı Çizme 

 1-   Ölçü biriminden emin olun: Öncelikle Autocad ‘i ilk açtığınızda, çalışmanızın mm mi cm mi yoksa m mi olduğundan emin olmalısınız. Eğer birimi değiştirmek isterseniz, klavyenizden Units komutunu giriniz. Units to scale … kısmından dilediğiniz birimi seçip onaylayınız. Artık yola emin devam edebilirsiniz. 🙂

 2-   Çizimlere Başlayın: Kat planına uygun olarak, temel Autocad komutları ile çizimlerinizi tamamlayabilirsiniz. Line, Rectang, arc, offset, trim gibi çok sık kullanılan komutları kullanarak kat planını tamamlayın. Bu çizimleri yaparken yeni layerlar atayabilirsiniz. Layerlar daha rahat çalışmanızı ve çizim objelerine göre dilediğiniz gibi gizleyip, göstermenizi sağlayacaktır. Hem de daha ayırt edici çizgi tipleri ve renklerle çalışabilirsiniz.

Bir diğer çalışmanızı hızlandıracak belki de büyük çaplı projelerde olmazsa olmaz araç block oluşturmak. Yeni blocklar oluşturarak kapı, pencere vb. üniteleri hızla getirip, farklı ölçülere hızla taşıyabilirsiniz. Olası bir çizimde değişiklik gerektiğinde yine blockların faydasını çok göreceksiniz. Ayrıca eğer bir sınava girecekseniz Autocad ‘de block oluşturmayı mutlaka bilmelisiniz. 🙂

 3-   Çizim Kütüphanesini Kullanın: Çizim kütüphanesi dururken kat planındaki yatak, masa, lavabo gibi çizimleri kendi başınıza çizmekle sakın uğraşmayın. 🙂 Bunun için Autocad ‘in hazır bir kütüphanesi bulunuyor.

Çizim kütüphanesine girmek için kavyeden Ctrl+2 tuşlarına basın. Karşınıza çıkan ekrandan en-US klasörüne girin. Karşınıza Design Center klasörü çıkacak. Bu klasöre girdiğinizde aradığınız hazır blockların olduğunu göreceksiniz. İstediğiniz çizimler üzerine gelip, basılı tutarak çizim ortamına sürükleyin. İşlem bu kadar basit.

 4-   Odaları Düzenleyin: Artık odalardaki objeleri yerleştirebilirsiniz. Bunun için move,rotate,copy,mirror komutları fazlasıyla işinizi görecektir.

Artık Autocad kat planı çizme sınavlarına girdiğinizde bu aşamaları uygulayarak, basit bir çizim yapabilirsiniz. Makalenin hemen başındaki videoyu izlerseniz eminim her şey çok daha net olacaktır. Faydalı olması ümidiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*