mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Autocad Atalet Momenti Hesaplama | AUTOCAD Komutları

Autocad atalet momenti hesaplama, geometriden tamamen bağımsız olarak massprop komutuyla çok basit şekilde yapılabilir. Kesit Atalet momentinin yanısıra; alanı, çevresi, ağırlık merkezi ve koordinat noktalarını da yine aynı komutla hesaplamanız mümkün. Şimdi dilerseniz detaylara geçebiliriz.

 Autocad Atalet Momenti Hesaplama 

  1   Herhangi bir çizimin atalet momentini, ağırlık merkezini, kesit alanını ve çevresini massprop komutuyla hesaplamak için öncelikle çizimlerin bir bölge/alan olarak tanımlamanız gerekiyor. Bunun için REGION komutunu kullanmalısınız. Klavyeden REG yazarak enter tuşuna basın ve çizimi seçerek tekrardan enter tuşuna basın. Çizimin tek bir bütün hale geldiğini göreceksiniz.

  2   Artık Massprop komutunu girme zamanınız geldi. 🙂 Klavyeden massprop yazarak enter tuşuna basın, atalet momentini hesaplamak istediğiniz geometriyi seçin enter tuşuna basın. İşlem bu kadar. Artık çizim/geometriyle ilgili istediğiniz detaylara ulaşabilirsiniz.

Karşınıza çıkan ekranda area, perimeter, … , Principal moments and X-Y directions about centroid değerlerinin geldiğini göreceksiniz. Kesitin ağırlık merkezine göre atalet momentini istiyorsanız, Principal moments and X-Y directions about centroid değerini dikkate alınız.

Bilgileri bilgisayarınıza indirmek isterseniz, komut satırında ki “Write analysis to a file?” sorusuna Y yazıp enter tuşuna basın. İstediğiniz dosya yoluna kaydedin. Artık bütün detaylar elinizde. 🙂

AutoCAD Text Window görüntületiciyi açmak için klavyeden CTRL+F2 tuşlarına basabilirsiniz. Normalde komut satırında olan bilgileri, daha net şekilde görüntülemenizi sağlar. Farklı bir yere bilgileri kopyalamak daha kolaydır.

Görüleceği üzere projelerinizde kullanacağınız elemanların kesit atalet momentini, Autocad kullanarak rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Eğer sırf bu amaçla farklı eklentiler yada yazılımlar kullanıyorsanız, bu makale sonrasında eminim ki artık farklı bir şeye ihtiyaç duymayacaksınız.

Autocad atalet momenti hesaplama komutu gibi daha pek çok işinize yaracak komutlara yer vermeye devam edeceğiz. Halen göz atmadıysanız blogda yer alan diğer Autocad hakkındaki makaleleri tavsiye ederiz. Faydalı olması ümidiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol