Autocad ‘de Otomatik Alan ve Çevre Hesaplama Eklentisi AreaTester

Autocad ‘de herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymadan alan yada çevre hesaplamasını zaten yapabiliyorsunuz. Daha önce bu konuyla ilgili hazırladığım makale için buraya tıklayabilirsiniz. Peki zaten bunu yapmak mümkünse size neden bir eklentiden bahsediyorum? Nedenlerini detaylıca vereceğim ama hemen öncelikle şunu söylemeliyim. Eklenti tamamen ücretsiz. Dolayısı ile herhangi bir alım yapmanız gerekmiyor. O halde detaylara geçebiliriz.

AreaTester Eklentisi ile Autocad ‘de Otomatik Alan ve Çevre Hesabı

Normalde Autocad ‘de bir alan yada çevre hesaplaması yaparken kapalı bir alanı tanımlamak yada tek tek tıklayarak belirlemek gerekir. Komut satırında ölçülen değer görülür ancak bir yere not almak için kopyalamak da basit değildir.

AreaTester bir Autocad çiziminde bulunan bütün alanları toplu yada ayrı ayrı hesaplanmasını bunu liste halinde alınmasını sağlar. Çizimdeki belirlenen alanlara doğrudan bir not girebilirsiniz. Ayrıca illaki çizimin kapalı bir geometri olması da gerekmiyor. Çoklu çizgiler, eğiriler şeklindeki şekillerin de sınırlarının çizilmesini sağlıyor.

Bir diğer güzel tarafı da oluşturulan alan/çevre hesaplama listelerini .csv ve .txt formatında kaydedebilmeniz. Buda size güzel bir avantaj sağlayacaktır. Çizimin içine de tablo şeklinde alan listesini aktarmak isterseniz buda AreaTester la mümkün 🙂

AreaTester Eklentisini Nasıl İndirebilirim?

Makalenin başında da belirttiğim üzere bu program tamamen ücretsiz. Programı indirmek için lütfen tıklayınız.

Karşınıza AreaTester ‘ın web sayfası çıkacaktır. Tek yapmanız gereken sayfanın en aşağısında bulunan İNDİR butonuna tıklamanız. Eğer butona tıklayamıyorsanız, sağ tıklayarak yeni sekmede aç deyiniz. İnmeye başlayacaktır. Programın dosya boyutu küçük dolayısıyla hızla indirme işleminin tamamlandığını göreceksiniz.

İnen dosyanın içindeki setup dosyasına tıklarak kurulumu tamamlayın. İşlem bu kadar. Artık nasıl kullanabileceğinize geçelim.

AreaTester Eklentisini Nasıl Kullanabilirim?

 1-   Yapmanız gereken şey klasik olarak Autocad çalışmanızı açmak. Zaten bir eklenti olduğu için ayrı bir yerde, farklı bir program çalıştırmanız gerekmiyor. Autocad ‘in üst menüsünde yer alan Add-Ins sekmesine tıklayın.

 2-   AreaTester bütün sevimliliğiyle orada sizi bekliyor olacak. 🙂

 3-   Karşınıza çıkan ikona tıklayarak, hesaplamak istediğiniz çizimi seçin ve enter ‘a basın. Artık arzu ettiğiniz şekilde hızla hesaplamalar yapabilirsiniz.

Dilerseniz makalenin hemen başındaki videoyu izleyerek, daha net fikir sahibi olabilirsiniz. Faydalı olması ümidiyle.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*