Autocad Alan Hesaplama

Autocad alan hesaplama çok kısa bilgi olmasına karşın, ince dokunuşlar gerektiren detaya sahiptir. Özellikle inşaat planlarında sıklıkla Autocad alan hesabı kullanılmaktadır. Alan hesabı ile ilgili hazırlanmış olan kısa video ve aşağıdaki maddeleri inceleyerek, hızlıca konuya hakim olabilirsiniz.

Autocad Alan Hesaplama

 1-   Autocad alan hesaplama için öncelikle klavyeden “area” komutuna giriniz. Eğer hatırlamakta zorlarsanız yukarıda yer alan menüden measure (ölçme aracı) alanında yer alan area komutuna tıklayabilirsiniz.

 2-   Hesaplamak istediğiniz alanı çerçeveleyen geometriyi seçmeniz gerekiyor. Burada alanı seçerken farklı opsiyonlar bulunuyor. Area komutuna girdikten sonra;

 #  Direkt olarak hesaplanmak istenilen alanı çevreleyen bölge seçilebilir.

 #  Özellikle kompleks ya da seçimi zor olan geometriler için komut satırından object ‘ e tıklayarak ( ya da klavyeden “o”), geometri seçilebilir. Bunun için geometrinin ayrı çizgilerden değil bir bütün oluşturması gerektiği bilinmelidir. Bunun için boundary komutu kullanılabilir.

 #  Hesaplamak istenilen alandan bazı alanları çıkartarak hesaplama yapmak istenildiğinde ise add area ile subtract area komutları kullanılabilir.

Autocad alan hesabı yaparken kullanılacak olan opsiyonların uygulamasını, makalenin hemen başındaki videoyu izleyerek hızlıca anlayabilirsiniz.  Blog üzerinde yer alan diğer Autocad hakkındaki yazıları inceleyebilir, eğitim videoları ile bilginizi geliştirebilirsiniz. Faydalı olması ümidiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*