mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Sac Metal Teknik Resim Örnekleri – 29

Teknik resim örnekleri seri yazılarına sac metal tasarımlarla devam edelim. Bilineceği üzere sac metal parçaların tasarımı diğer parçalardan farklıdır. Farkı oluşturan en büyük etken büküm noktalarıdır. Büküm noktalarında esnemeye maruz kalan sac levhaların tasarımında, K faktörü önemli bir yer tutar. Sac açınımları alındığında boyutların farklı ölçülerde olduğunu tespit ederseniz, büyük ihtimalle K faktörünü kontrol etmeniz gerekecektir. K faktörü ile ilgili detaylı bir makale düzenleyeceğiz. Şimdilik makalemizin konusuna dönebiliriz.

 1-   Aşağıdaki teknik resimde bir sac metal tasarımı görünmektedir. 3 görünüş ve detaylı görünümlerine yer verilmiştir. 3 boyutlu modelleme programlarında (Solidworks, Inventor, Catia vs.) alıştırma yapmak için güzel bir örnek.

                         Sac metal teknik resim örnekleri -1
 2-   Basit gibi görünen aşağıdaki teknik resim örneği, mantığı bilinmediğinde tam bir baş belası olarak görülebilir. Teknik resim incelendiğinde daralan bir yapısı olduğu anlaşılmaktadır. Bu teknik resim için Solidworks ‘de nasıl tasarlandığı buradaki videoda yer almaktadır.

                    Sac metal teknik resim örnekleri -2
 3-   Nispeten daha basit bir sac metal tasarımı aşağıda görülmektedir. Açılı bir tasarım olması nedeniyle basit ama amacına hizmet edecektir. Basit olmasına karşın sacın uzaması bilinmediğinde net ölçüleri yakalamak oldukça zor olacaktır.

               Sac metal teknik resim örnekleri -3

Uyarı olarak eğer teknik resimde verilmediğini düşündüğünüz herhangi bir ölçü varsa, uygun görülen değerler verilebilir. Amacımız örnekleri çoğaltmak ve uygulama olduğu için basit eksiklikleri lütfen gözardı ediniz. Son olarak diğer teknik resim örnekleri ne de göz atmanızı tavsiye ederim. Faydalı olması ümidiyle.

Comments 2
  1. merhaba hocam
    siteniz gerçekten çok iyi acaba başka teknik resim örnekleri varsa paylaşır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol