mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Uygun Maliyetli Parça Tasarlamak -1

Mesleğe yeni başlayanlar, parça tasarlarken onları sınırlayan bazı kriterleri gördüklerinde şaşırırlar. Hatta acemice yaptıkları ilk çizimlerde ustabaşıların,patronların ya da iş arkadaşlarının hedefi haline gelebilirler. İşte makine imalatı ya da talaşlı imalat sektöründe yeni olan ya da bilgisini tazelemek isteyenler için uygun maliyetli parça tasarlamak yazı serisi! 

Uygun Maliyetli Parça Tasarlamak için İpuçları

 1- Doğru Malzeme Tercihi   Eğer mümkünse piyasada hızlı ve rahat bulunan malzeme tercihleri yapılmalıdır. 13mm sac levhadan bir parça tasarlarsanız 13mm sac plaka levha bulmakta çok zorlanacağınız muhtemeldir. Zor temin edilen malzeme tercihi yerine daha rahat bulunan bir seçim yaparsanız, daha uygun maliyetle çözeceğiniz aşikar.

 2- Uygun Tolerans Değerleri   Gerekmedikçe yüksek tolerans oranlarından kaçınılmalıdır. Tolerans değerleri kullanım alanına uygun oranlarda verilmelidir. Uygun olmayan tolerans oranları parça işleme maliyetlerini arttıracaktır.

 3- Tasarlanılan parçayı imalata vermek    Tasarlanılan parçayı hayata geçirebilmek için öncelikle parçayı imalat edecek personele iyi anlatmak gerekmektedir. Şu unutulmamalıdır ki parçayı tasarlayan ile imalat edecek arasındaki iletişimi teknik resimler sağlar. Teknik resim ne kadar güçlüyse aranızdaki bağ o kadar güçlü olur. Parçayı ne kadar mükemmel tasarlarsanız tasarlayın. Bunu imalat yapacak insanlara güzel şekilde aktaramazsanız büyük bir hüsran ile sonuçlanır. İmalatın hızlı ve hatasız olması maliyeti ciddi derecede düşürecektir. Teknik resimde dikkat edilmesi gereken konular;

teknik resim detaylandırma
  • Yukarıdaki görselde aynı parçaya ait 2 teknik resim görülmektedir. Soldaki teknik resimde revizyonlar, iletişim bilgileri, ölçüler vs. okunması daha kolaydır. Sağdaki teknik resimde detayların okunması çok daha zordur. İmalatı zorlaştıran teknik resimden uzak durulmalıdır.
  • Bütün parçalara takibi kolaylaştırmak adına uygun parça adları verilmelidir. Her çizime parça adları, tolerans, iletişim bilgileri ve ölçülendirmelere dikkatlice yer verilmelidir. Parçayı imal eden personel hızlıca detaylara hakim olabilmelidir.
  • Mümkünse teknik resimde 3 boyutlu görüntülere de yer verilmelidir. 2 boyutlu teknik detaylarla birlikte 3 boyutlu görünüşüne ( izometrik ) de yer verildiğinde, teknik resminizi alan personelin hata yapma ihtimali daha da azalacaktır.
 4- İmalatı kolaylaştırma   Parça tasarlarken bir cnc nin basit de olsa çalışma mantığı göz önüne alınmalıdır. Özellikle keskin,sivri köşeler, dar radiuslar (köşe yuvarlama) imalatı zorlaştıracaktır. Aşağıdaki görselde görüleceği üzere standart yarı çap değere sahip radius değerlerini takım çapından daha büyük hale getirmek (0,20-0,30 genellikle yeterli ancak ne kadar büyük olursa o kadar güzel) , takımın temas yüzeyini azaltarak daha kaliteli yüzey etmenize yardımcı olur.

köşeleri tasarlarken standart radius değerlerine 0,20-0,30 eklemek iyi sonuçlar verir.

Aynı zamanda takım ömrünü de uzatacaktır. Bu arada takım ucunu ilk defa duyanlar için görseli aşağıda verilmiştir. Takımın kaçlık olduğu çapa göre adlandırılır. Takım ömrünün uzun olması maliyetleri düşürür. Sıkça takım değiştirmeden hiç bir imalatçı memnun olmaz.

Uygun maliyetli parça tasarlamak için gerekli pek çok faktör bulunuyor. Bu konuyla ilgili olarak kısa bir seri düzenleyeceğiz. Eklemek istediğiniz maliyet düşürücü faktörler varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. Son olarak diğer teknik detaylar ile ilgili yazıları da ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Faydalı olması ümidiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol