Makine Mühendisi Ek İş – Çizim Yaparak Kazanma

Makine mühendisi ek iş olarak ne yapabilir? sorusunu özellikle pandemi sonrasında sıklıkla duyuyorum. Evden çalışmak zorunda kalan yada kısa çalışma ödeneği ile maaşlarının bir kısmını alabilen mühendis kardeşlerim ek iş fikrine sıcak bakıyor. Şuanda bir işte çalışıyorsanız yada sabit bir işiniz yoksa, eminim ki ana gelir kaynağınız kadar kazanç elde edebilirsiniz.

Bu yazıda sizlere ek iş kazanma yollarından ilki olarak,  freelancer (serbest çalışan) internet üzerinden kazanç elde edebileceğiniz yolları sunacağım. Bu siteler üzerinden;

# Autocad çizim yaparak para kazanma

# Solidworks çizim yaparak para kazanma

Başta olmak üzere bildiğiniz diğer bütün yazılımları kullanarak tasarımlarınız üzerinden para kazanabilirsiniz. Gelin şimdi detaylandıralım.

Makine Mühendisi Ek İş Para Kazanma Yolları

Bir makine mühendisi olarak CAD, CAE-CFD analizleri ve CAM araçları gibi tasarım yazılımlarına hakimseniz mükemmel ek kazançlar sağlayabilirsiniz. Özellikle İngilizce biliyorsanız (çat pat biliyor ve azıcık google translate destekli de olur. ), yurt dışı kaynaklı Freelancer sitelerine üye olarak, tasarım işleri alabilirsiniz. Malumunuz ülkemizde döviz çok pahalı. Döviz üzerinden ödeme alacağınız için gayet iyi kazanabileceğiniz açık. Peki yurt dışı kaynaklı hangi sitelerden iş alabilirsiniz?

Çizim Yaparak Paza Kazanma ( Freelancer )

1- Cad Crowd

3 Boyutlu modelleme, CAD taslakları hazırlayabilen herkes için güzel bir platform. Mühendis olmak şartı bulunmuyor. Sistem 2 şekilde işliyor. İlk olarak firmalar yada kişiler çizim yaptırmak istediği iş için bu site üzerinden ilan geçiyorlar. Siz ilanlara teklif vererek işi almaya çalışıyorsunuz. Diğer yolsa siz çizim hizmeti verilir şeklinde bir ilan açıyorsunuz ve ihtiyacı olan kişi sizinle irtibata geçiyor. Ücretsiz kayıt olup, hemen teklifler verebilirsiniz. https://www.cadcrowd.com/ web sayfasını ziyaret ettiğinizde, hemen sol üstte sign up butonu görülecektir. Buraya tıklayarak kayıt oluyorsunuz. İlk olarak size freelancer mısınız yoksa bir projeniz var bunun için mi kayıt oluyorsunuz diye soruyor.

Kayıt olduktan sonra artık ilanlara teklif verebiliyorsunuz. Bunun için üstteki menüyü kullanın. Services ‘den hangi alan için hizmet veriyorsanız ilgili yere tıklayın. Aşağıdaki gibi sıralı işler gelecektir.

Get a Quote butonuna tıkladığınızda firma/kişi bilgilerinizi girerek, ilgili projeye teklif veriyorsunuz. Karşı taraf sizle iletişime geçerek karşı teklif verebilir yada anlaşarak çalışmalara başlarsınız. Gelsin dövizler 🙂

2- PeoplePerHour

www.peopleperhour.com ‘da çok çeşitli sektörlerden firmalar/tasarımcılar yer alıyor. Platformda freelancer olarak çizimler yapıp ek iş imkanına sahip olabilirsiniz. Diğer web sitesindeki ile hemen hemen aynı mantıkla çalışıyor.

En büyük fark olarak freelancer olarak katılmak isteyenler bir onay aşamasından geçiyor. Platforma katılmak için belirli şartların karşılanmasına dikkat ediyorlar. Bu sayede daha seçkin ve özel müşterilere ulaşmanız sağlanıyor.

Hemen yukarıda göreceğiniz üzere ilanlar yayımlanıyor. Saatlik ücret yada proje bazlı olarak çalışabilirsiniz. Bu arada atlamadan söyleyelim ki iş sonrası hakkınızda puanlama ve yorum kısımları bulunuyor. Eğer müşterileriniz memnun olursa puanlarınız yüksek olur ve çok daha rahat iş alabilirsiniz. Yemek Sepetine benzer bir sistem diyebiliriz 🙂

3- Upwork

www.upwork.com ‘da   kendinize ait bir profil oluşturup, yapabileceğiniz iş hakkında bir ilan verebilirsiniz. Örneğin sac levhalarda uzmansanız, sac levha tasarımının inceliklerine vurgu yaparak yeteneklerinizi belirtin. Bir makine mühendisi ek iş olarak bu yolla, evinden rahatlıkla projeler alıp çalışmalarını nakite dönüştürebilir. Örnek çalışma dosyalarınızı, fotoğrafları yükleyin. Hangi yazılımlarda uzmansınız etiketleyin. Diğer freelancer sitelerinin mantığıyla aynı çalışma felsefesine sahip.

Daha pek çok bunlara benzeyen web siteleri aracılığı ile ek iş yapabilir, hatta ana gelir kaynağı olarak dahi belirleyebilirsiniz. Dövizin çok değerli olduğu güzide ülkemizde €200 luk bir iş dahi sizi günlerce idare edecektir. Blogda buna benzer şekilde ek gelir kaynağı oluşturmanızı sağlayacak kaynaklara yer vereceğim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*