Autocad LT nedir? Autocad ile Farkı Nedir?

Autocad almak istiyorsunuz ama karşınıza bir de Autocad LT diye bir şey çıkıveriyor. Fiyat olarak baya iyi görünüyor. Tabi ki her insan evladı gibi sizde daha ucuz olan Autocad LT nedir? sorusunun cevabını merak ediyorsunuz. Hemen peşinen bu soruya cevap vereyim. LT ‘de bayağı bildiğiniz Autocad ‘in aynısıdır ancak bazı kısıtlamaları bulunuyor. Zaten daha ucuz olmasından bunu anlayacağınıza eminim 🙂

Autocad LT nedir? Autocad ‘in size verdiği, ancak LT ‘nin size veremediği şeyler Nelerdir?

Eğer amacınız Autocad ‘de 3 boyutlu modelleme yapmaksa LT sürümü işinizi görmeyecektir. Çünkü tel kafes görünümleri, 3 boyutlu modellemeler, gölgelemeler gibi katı modelleme araçları LT ‘de bulunmuyor. Bu en belirgin fark diyebilirim. Bunun yanı sıra;

# LISP programları oluşturmak yada kullanarak otomatik çizimler yapmak istiyorsanız LT sürümü işinize gelmeyecektir. Çünkü bunu Autocad LT sürümü desteklemiyor.

# Bir ağ lisansı üzerinden pek çok bilgisayarda kullanmak istiyorsanız LT size göre değil. Autocad LT ağ lisansı sağlamadığı için her bilgisayar LT lisansı almak durumunda kalırsınız.

# Parametrik çizim yapacaksanız LT sürümünün sınırlı imkan sağladığınızı bilin. Evet LT ‘de parametrik sekmesini göreceksiniz ama oldukça sınırlı araçlar var.

# Eğer bir tasarım ofisiniz var ve standart kontrolü (DWS) sizin için önemliyse, LT versiyonunda olmadığını bilmelisiniz.

# İşte size Autocad LT ‘nin abisinden daha iyi olduğu bir duruma. LT ‘de DLINE komutu vardır. Autocad ‘deki MLINE ‘a göre daha kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. DLINE nedir ola ki derseniz buraya tıklayın.

# Kullanıcı profili oluşturarak, kullanıcıya özgü arka plan ve bunun gibi kişiselleştirmeler yapmak istiyorsanız LT tercih etmeyin. Çünkü LT sürümü profili desteklemez.

Genel olarak bakıldığında bu farklar yer alıyor. Tabii ki daha da derine inilebilir ancak eminim ki bu kadarı size yeterli olacaktır. Çoğu kişi LT ‘de 3 boyutlu çizim yapılamadığını ve geri kalan şeylerin aynı olduğunu söyler. Bu elbette ki ön plana çıkan değişiklik ancak diğer önemli olabilecek farkları da bilmeniz faydalı olacaktır.

Genel olarak Özetleyecek Olursak

LT sürümü Autocad ‘de 3 boyutlu tasarım yapmayan, LISP kullanmayan ve parametrik tasarım ihtiyacı olmayan firmalar için gayet idealdir. Fiyat avantajının yanı sıra, hafif bir sürüm olması sayesinde de daha hızlı çalıştığı görülecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*