mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Ücretsiz 3 Boyutlu Çizim Programı Freecad

Freecad açık kaynak kodlu, herkesin kullanabileceği tamamen ücretsiz bir 3 boyutlu tasarım yazılımı. 2001 yılında Jürgen Riegel tarafından geliştirildi ve kullanıcıların eklemeleriyle birlikte yıllarca üstüne koyarak devam etti. Eğer daha önceden duymadıysanız eminim ki çok ilgi göstereceksiniz.

Freecad ile parça modellemesi, montajlar, teknik resim detaylandırmaları, analizler ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ancak şunu elbette ki unutmayınız, evet ücretsiz ama bir SOLIDWORKS yada Catia kadar kullanıcı dostu diyemeyiz.

Freecad indirmek için https://www.freecadweb.org/ web sayfasını ziyaret ediniz. Bu sayfayı açtığınızda zaten DOWNLOAD butonunu göreceksiniz. Butona tıkladığınızda yaklaşık 500 mb lık bir dosya inecektir. Herhangi bir seri numarası, email kayıt sistemi vs bulunmuyor. Direkt olarak indirip, basit şekilde ileri ileri diyerek kurulumu tamamlıyorsunuz. Oh ne güzel dünya değil mi 🙂

Freecad ‘in SOLIDWORKS yada diğer bilinen CAD Yazılımlarından Ne Farkı Var?

Teknik açıdan diğer CAD yazılımların ‘da olduğu gibi tasarımlarınızı, montajlarınızı vs yapabilirsiniz. Ancak elbette ki büyük farklar var. Zaten olmasını da beklersiniz. Binlerce dolar ödeyerek aldığınız bir yazılımla hiç bir ücret ödemeden edindiğiniz yazılım arasında elbette ki farklar olacaktır.

Örneğin SOLIDWORKS kullanıcı dostu ve sezgisel arayüzü ile çok pratik şekilde tasarımlar oluşturmanıza imkan sağlar. Çok fazla pencereler, sekmeler içerisinde gezmeden hızla projelerinizi tamamlarsınız. Freecad bu kadar esnek değildir. Özellikle alışana kadar pek çok şeyi size saçma gelebilir. Fazlasıyla sekmeler arasında gezinmek zorunda kalırsınız. Alışanlar için çok da sorun olmayan bir durumdur ancak binlerce yada yüzlerce parçadan oluşan tasarımlar için elbette ki sizi fazlasıyla kasacaktır.

Freecad kimler için idealdir?

Eğer basit tasarımlar yapıyor, çok parçalı montajlarla uğraşmıyorsanız ve bütçenizde yazılım almaya yetmiyorsa alın size Freecad! Kırık yazılım kullanarak kendinizi riske atmak yerine, biraz uğraşarak Freecad ‘i çözebilirsiniz. Burada ki önemli nokta daha önce kullandığınız yazılımlarla karşılaştırıp, freecad ‘i yerden yere vurmamanız. Unutmayın ücretsiz…

Ucuz etin yahnisi olmaz, peki bedava etin ki olur mu?

Söz konusu CAD yazılımlarıysa, hangi amaçla kullanmak istediğiniz çok önemli. Eğer amacınız yüzey modelleme yapmaksa SOLIDWORKS yerine NX yada Catia işinize gelecektir. Kalıp tasarımı yapmak istiyorsanız, CATIA yerine SOLIDWORKS sizin işinize gelecektir… Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Fiyat/sektöre göre kullanışlılık ve personel koşulları dahi göz önünde bulundurulmalıdır.

Nispeten daha ucuz olan 3 boyutlu tasarım yazılımları da piyasada mevcut. Ancak çok silik ve çoğunlukla tercih edilmiyorlar. Sebebi gayet açık. Ucuzlar ancak çook ucuz diyemeyiz. Kullanışlılar mı? O yazılımları bilen kaç kişi var? Bu riske değer mi? İşte bu sorular sonrası kullanıcı genelde biraz daha bütçeyi zorlayıp, bilindik yazılımları tercih ediyorlar…

Peki bedava olan bir yazılım? İşte orada işler değişiyor. Freecad dünya üzerinde çokça kullanıcısı bulunan, alışıldığında gayet de iş gören bir yazılım. Ancak çok pratik olduğunu söyleyemeyiz. Kullanıcılar artısını eksisini düşünerek, rahatlıkla buna karar verecektir.

Son olarak, ben Freecad ‘e taşıdığı misyon itibariyle bayılıyorum 🙂 Hangi yazılımı kullanırsanız kullanın, bilgisayarınızda bu şirin şeye yer vermenizi tavsiye ederim. Saygılarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol