mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

Koyu Açık Arama Menu
Arama

Autocad Çizgi Birleştirme Bütün Yapma

Autocad çizgi birleştirme ya da bütün yapma işlemi, Autocad kullanıcıların sıklıkla kullandığı Autocad komutları arasında yer almaktadır. Her ne kadar basit bir işlem olsa da, bilinmediği zaman bir hayli can sıkıcı oluyor. Video uygulamasında detaylı şekilde anlatıldığı üzere;

 #  Autocad çizgileri birleştirme

 #  Autocad çizgileri bütün yapma

 #  Autocad çizgileri uç uca getirme

 Autocad Çizgileri Birleştirme Yöntemleri 

 1-   JOIN KOMUTU ( J ) İLE BİRLEŞTİRMEK:  Birleştirmek istenilen çizgileri seçerek klavyeden ” J + ENTER ” tuşu ile seçmiş olduğunuz peş peşe devam eden çizgileri birleştirebilirsiniz.

 2-   PEDIT KOMUTU İLE BİRLEŞTİRMEK: Dilerseniz PEDIT komutu ile de çizgileri birleştirebilirsiniz. Çizgileri (line) ya da polyline ları birleştirerek polyline lara dönüştürür.

Peki Autocad ‘de JOIN ile PEDIT arasındaki fark nedir?

Cümlelerle izah etmek yerine, bu farkı en iyi şekilde anlamanız için hemen aşağıya kısa bir video ekliyorum. Video Autodesk ‘den alınmıştır.

Görüleceği üzere Autocad ‘de çizgileri birleştirmenin birden fazla yolu bulunuyor. Çizgileri BLOK yapma, Boundary ile çizgileri bütün hale getirme de bunlar arasında yer alıyor. Bu yöntemlere de farklı yazılarda yer vereceğim. Eğer halen bakmadıysanız AutoCAD hakkındaki diğer yazılara da göz atmanızı tavsiye ederim. Faydalı olması ümidiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol