mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Step Dosyası Açma Yöntemleri

Step dosyası ya da .step uzantılı bir dosyayı açmak istiyorsunuz. Herhangi bir yazılım kullanıyorsanız bu sorunun cevabı çok basit olacaktı. Eğer herhangi bir yazılım kullanmıyorsanız bu sorunun da yanıtı oldukça basit 🙂 Hızlıca STEP dosyasını açma yöntemlerinden bahsedeceğim ancak step hakkında bir bilginiz yoksa öncelikle  “Step Dosyası mı, yoksa IGES dosyası mı?” adlı makaleyi incelemenizi tavsiye ederim. Şimdi hızlıca step dosyasının nasıl açılacağına geçelim.

 Step Dosyası Nasıl Açılır? 

 1-   Eğer Solidworks, Catia, NX, Inventor ya da herhangi bir CAD – CAM yazılımı kullanıyorsanız dosyayı sürükle bırak yöntemiyle hızlıca açabilirsiniz. Bunun için STEP dosyasına basılı tutarak, yazılımın çalışma ortamına bırakmanız yeterli olacaktır. hemen aşağıdaki görselde bunun basitçe örneğini göreceksiniz.

Sürükle – bırak yöntemine ek olarak file>import seçeneğini de kullanarak içeri aktarabilirsiniz. Bu her yazılımda aynı olmamakla birlikte aman aman bir fark bulunmuyor. Dosya>Aç ya da dosya>import yolu ile açmak mümkündür.

 2-   Herhangi bir yazılımınız bulunmuyor. Bir yerden dosya geldi açıp, detay görmek istiyorsunuz. O halde size 2 seçenek sunacağım.

 Ücretsiz Yazılımlar Kullanarak STEP Dosyası Açmak 
 #  Step dosyasını açmak ve detayları görmek için ücretsiz yazılım yükleyebilirsiniz. Edrawings bunun için güzel seçenektir. Edrawings için tıklayınız.

 #  SharpCAM süresiz,ücretsiz ve hızlıca step dosyasını açabileceğiniz güzel bir program. CAM yazılımı da arıyorsanız müthiş alternatiftir. SharpCAM için tıklayınız.

 #  Eğer öğrenci sürümü tercih edecekseniz Autodesk Inventor yazılımını kullanabilirsiniz. Autodesk öğrenci sürümleri için tıklayınız.

 Online Step Dosyası Açma 
 #  Bilgisayara bir program yüklemeden dosyayı açmak isterseniz onshape tam size göre. Hızlıca onshape ‘e kayıt olarak create butonunun altında yer alan import files ‘a tıklamanız ve dosyayı seçmeniz yeterlidir.

 #  Autodesk online ücretsiz görüntüleyici güzel bir alternatif. Bunun için https://viewer.autodesk.com/  sayfasını ziyaret ediniz. Ücretsiz Autodesk hesabını hızlıca oluşturabilir, dosyayı hızlıca görüntüleyebilirsiniz. Makalenin hemen başında yer alan videoda basit bir şekilde anlatılmıştır.

Görüleceği üzere .igs, .ige ya da .iges uzantılı dosyayı açmak için çok fazla yöntem yer alıyor. Bahsedilen bütün yöntemlerle başarılı şekilde dosyaları görüntülemeniz mümkündür. Son olarak blog üzerinde yer alan diğer makalelere de göz atmanızı tavsiye ederim. Faydalı olması ümidiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol