Autocad Arka Plan Rengini Değiştirme

Autocad arka plan rengini değiştirme basit bir ayar olmasına karşın bilinmediğinde bir hayli can sıkıcı olabilir. Talepler genelde arka planı beyaz yapma ya da Autocad arka planı siyah yapma şeklindedir. Öncelikle bilinmelidir ki arka planın sadece siyah, beyaz renkleri değil bütün renklerde yapılabileceğini bilmek gerekiyor. Şimdi sadece bir kaç dakikanızı alacak bu basit ayarın detaylarına yer verelim. Yazı başlığı çok net olmakla birlikte açıklıkla belirtmek gerekir ki aşağıdaki konular için de bu yöntem geçerlidir; Autocad arka planı beyaz yapma, Autocad arka planı siyah yapma.

 1-   Öncelikle Autocad çizim ekranındayken komut satırına SETTINGS yazarak ayarlar sayfasını açınız. Dilerseniz bunu yapmak için Autocad logosunun üzerine tıklayarak en altta bulunan OPTIONS butonuna tıklayarak da yapabilirsiniz. Her iki seçenekte de aynı yere ulaşmış olacaksınız.

 2-   Açılan pencerede seçilen arka planlara ayrı ayrı arpa plan renginin verilebileceği görülüyor. Sol tarafta yer alan Context ile çalışma alanı, sağ tarafta yer alandan Interface element den özellik rengini ve en sağda yer alan Color bölümünden ise dilediğiniz rengin seçilebileceği görülüyor.  Amacımız Autocad arka plan rengini değiştirme olduğundan uniform background seçili olması gerekiyor. ( 2 boyutlu çizim çalışmalarında arka plan rengini değiştirmek için 2d model space in seçili olması gerektiğine dikkat ediniz. )

 3-   Son olarak en aşağıda yer alan Apply & Close butonuna tıklayarak onaylamanız yeterlidir. 

Makalenin başında verilen videodan takip ederek başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak blog da yer alan Autocad hakkında ki yardımcı makaleler ve eğitim videolarını ziyaret edebilirsiniz. Faydalı olması ümidiyle.

 

 

1 Comment

  1. Güzel bir yazı olmuş. Autocad bende kullanıyorum ve arkaplan değiştirmek dönem dönem lazım oluyor. Bilgilendirici yazınızdan dolayı teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*