Forklift Periyodik Kontrolü

Periyodik Kontrol

forklift periyodik kontrolForklift çağımızın en önemli istifleme araçları olarak karşımıza çıkıyor. Fabrikaların ve depoların olmazsa olmazı forkliftler, çevikliği ve küçük yapısı sayesinde sektörün göz bebeği durumunda. Forklift periyodik kontrol ü (forklift muayene) , bünyesinde forklift bulunduran işletmelerin dikkat etmesi gereken en önemli maddelerden biri.

Sıklıkla gündemi işgal eden ve bir türlü önüne geçilemeyen iş kazalarını önlemek adına bir çok yaptırımlar söz konusu. Forkliftlerin,  6331 sayılı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU kapsamında periyodik kontrol yapılması zorundadır. Otomobiller nasıl ki muayene ettirilmek zorundaysa forkliftler de aynı şekilde muayene ettirilmesi zorunludur. Olası bir kaza riski karşısında forkliftlerin periyodik kontrolü yani muayenesi kesinlikle yaptırılmalıdır. Olacak bir kazada ilk olarak Forklift’in periyodik kontrolü yapılmış mı diye bakılacaktır. Eğer yaptırılmamışsa direkt olarak forklift sahibi firmalar sorumlu tutulur.

Forkliftlerin pahalı bakımları nedeniyle sıklıkla forklift kiralanmaktadır. Bu durumda kiralama yapan firma özellikle forkliftlerin periyodik kontrolünün yapılmış olmasına dikkat etmelidir. Muayenesi yapılmamış aracın iş yerinde çalışmasından ötürü kiralayan şahista sorumlu olacaktır.

Periyodik kontroller ne kadar aralıklarda yaptırılmalıdır ?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtilmiş olan istisnai durumlar dışında 1 yılı aşmamalıdır. Periyodik kontroller 3 aylık, 6 aylık yada 1 yıllık olarak yapılabilmektedir. Sektörel olarak riske ve talebe göre bu periyot değişebilir. Örneğin bir madende çalışan forkliftin periyodik kontrolünün yıllık yapılması sıkıntılara yol açabilir. Fakat yıllık olarak muayene yapılması yönetmeliğe göre uygundur.

Periyodik kontrolleri yapmaya kimler yetkilidir ? Muayene kriterleri nelerdir ve daha fazlası hakkında, ilerleyen dönemlerde yazılarım olacak. Periyodik Kontroller hakkında sıklıkla yazılarıma yer vereceğim. Saygılarımla

3 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*