En İyi Navigasyon Uygulaması Hangisi ?

en iyi android navigasyon uygulamasıKısa bir süre önce işe başladım. İşim gereği güzel bir android navigasyon uygulaması na ihtiyacım vardı. Bu yüzden hemen hemen bütün navigasyon uygulamalarını denedim diyebilirim. Bu yazının konusunu işte bu deneyimler oluşturuyor 🙂

Google play store ‘da kısa bir arama yapmışsanız çok fazla uygulamanın olduğunu görmüşsünüzdür. Ancak bu uygulamaların çoğu çöp yığını. Asla bu uygulamalara güvenerek bir yere gidemezsiniz. Zaten gideceğiniz çoğu yeride bulamazsınız. İstisna olarak bulacağınız bir kaç uygulama da paralı olduğu için muhtemelen tercihiniz olmayacaktır. Navigate 6 ve Sygic uygulamalarını buna örnek verebilirim. Peki geriye ne kaldı ? Elbette ki bu işin temelini oluşturan Google Maps ve Yandex Maps !

Google Maps

Bir navigasyon uygulamasından beklentileri düşünecek olursak, elbetteki Google Maps’in bunun gerisinde kaldığı aşikardır. Ancak amacınız bir hedefe ulaşmak ise Google maps bu işi hakkıyla yerine getirir. Google haritalar uygulamasından yol tarifi al ‘a dokunarak varış noktanızı yazmanız yeterlidir. Google maps ‘in bence en güzel avantajı yol tarifini 3 seçenekle size vermesi. Tarifi, araba-otobus-yaya olarak tercih edebiliyorsunuz.

Eğer yaya olarak bir yere gidecekseniz sizi en kestirme yoldan götürüyor. Ters yön, trafik kuralları vs gibi nedenlerle sizi ana hatlardan götürmüyor. Zamanı kısa olan ve yürüyerek hemence bir yere girmek isteyen insanlar için harika bir alternatif.

Bunun dışında google ‘ın navigasyon çokta kullanışlı değil. Sesli ikaz ve dönülecek yerlerde yakınlaştırma olmaması zaman zaman adres bulmakta sıkıntı verebiliyor.

yandex navigasyon indirYandex Navigasyon

Yandex ‘in ücretsiz sunduğu harika bir navigasyon. Bana göre  Google ‘dan tek eksiği yaya seçeneğinin olmaması. Tam anlamıyla bir navigasyon diyebilirim. Sesli uyarı, net ikazlar ve net görüşle gerçekten başarılı bir uygulama. En önemli özelliği de navigasyon çalıştıktan sonra internet bağlantısına ihtiyaç duymaması. Aranılan yeri ve yol güzargahını belleğine kaydediyor. Yolda giderken internet bağlantısı kopsa da sorun olmuyor ama GPS açık olmalı. Gidilen hız, tahmini varış zamanı, kaç km kaldığı başarılı bir şekilde veriliyor. Trafik yoğunluğunu da vermesi ap ayrı bir artısı daha.

 Peki Yandex mi ?  Google mu ?

Eğer araç kullanıyorsanız Yandex, yaya olarak gidiyorsanız Google diyorum. Bu kişisel bir görüşten öteye geçemez elbette ki. Eğer siz daha güzel uygulamalar biliyorsanız yorumlarınızı bekliyorum. Sevgilerimle 🙂

1 Comment

  1. Yandextende daha iyisi bulunmali. Ben mi beceremedim yoksa uygulama eksik mi anlamadım fakat navigasyon dediğine açık adres yazarsin ve seni oraya götürür..
    Yandexte öyle bir sey bulamadim. Gidecegim cafenin adını yaziyorum cikmiyor.. mahallesini yaziyorum fakat cok genis bir alan bana sokağı sormuyor.. sokak giriyorum bulunamiyor.. yani kisacası out ->

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*