mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Autocad Özel Hatch Oluşturma veya Tarama Yapma

Autocad özel hatch oluşturmak istiyorsanız bunun 2 yöntemi bulunuyor. Eğer amacınız hatch listesi üzerinden bir tarama yapmaksa, bu gerçekten çok zorlayıcı bir tercih olacaktır. Çünkü .bat uzantılı dosyayı oluşturmanız için koordinat noktalarını veren bir notepad oluşturmanız gerekiyor. Sadece noktalar ve linelar üzerinden yapılan çalışma olması gerektiği için bir hayli can sıkıcı diyebiliriz.

Peki bunun kolay bir yöntemi var mı? Elbette ki var! Superhatch komutu! Bu komutu kullanarak çok hızlı şekilde, Autocad’de istediğiniz tarama/hatch desenini verebilirsiniz. Gelelim nasıl yapıldığına.

Autocad Özel Hatch Oluşturma veya Tarama Yapma

 1-  Öncelikle hatch yapmak istediğiniz geometriyi Autocad’de çizin.

 2-  Hemen ardından oluşturduğunuz geometriyi block olarak tanımlamanız gerekiyor. Bu işlemin standard bir blok oluşturmaktan hiç bir farkı yok.

 3-  Blok hazır olduğuna göre artık Autocad özel hatch oluşturma için kullanacağınız sihirli komutu kullanabilirsiniz. Bu komutun adı Superhatch 🙂 Bu komutu girdiğinizde karşınıza 4-5 seçenek çıkacak.

Bu seçeneklerden de anlayacağınız üzere isterseniz bir görsel veya blok üzerinden hatch yapabilirsiniz. Biz bu uygulamada öncelikle bloklar üzerinden devam edeceğiz. 2. sıradaki block sekmesine tıklayın.

 4-  Karşınıza çıkan ekranı onaylayarak kapatın. Artık block mouse’unuzun ucuna gelecek. Bu aşamada ne yapmanız gerektiğini en iyi şekilde bir video üzerinden anlatabiliriz. Bu yüzden makalenin hemen başındaki videoyu adım adım izlemenizi tavsiye ederiz.

Anlaşılacağı üzere bu yöntemi kullanarak çok hızlı şekilde özel tarama/hatch işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu noktada aslında bir çoğaltma işlemi yaptığımız anlaşılacaktır. Eğer bir blok oluşturarak çoğaltma yapmak hoşunuza gitmezse bu sefer bir notepad açıp, koordinat denklemlerini yazarak .pat dosyası oluşturmanız gerekecek.

Çok işlevsel bir yöntem olduğunu düşünmediğimden burada paylaşmıyorum. Ancak çok ısrar edilirse ilerleyen makalelerde mutlaka yer vereceğim. 🙂 Autocad hakkında daha fazla bilgi için blogu takip etmeye devam edin. Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol