Autocad Kasma Sorunu için 6 Çözüm

Autocad kasma sorunu bir hayli can sıkıcı durumdur. Çizimleri herhangi bir kasılma yaşamadan güzel bir performansla yürütmek varken, basit işleri açarken dahi problemler yaşıyorsanız boğuşmayı bırakın. 🙂 Çoğu zaman kasma sorununun nedeni donanımsal olsa da, yapılacak doğru işlemlerle Autocad performansını hızlandırabilirsiniz. Direkt olarak bilgisayar yada donanım değiştirmek gibi pahalı bir seçenek yerine, ilk olarak aşağıdaki 6 çözümü deneyebilirsiniz. Bütün adımları sabırla tek tek yapmanızı tavsiye ederim. Autocad performansında mutlaka bir artış olduğunu göreceksiniz. Şimdi geçelim çözümlere.

Autocad Kasma Sorunu için Çözümler

1- Gereksiz Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakın

Bu sadece Autocad hızını arttırmak için değil aynı zamanda bilgisayar performansını hızlandırmak için güzel bir yöntemdir. Başlangıç yada windows tuşuna basarak görev yöneticisine gidin. ctrl+alt+delete tuşlarıyla da görev yöneticisine gidebilirsiniz.

Açılan pencereden başlangıç sekmesine gidin. Buraya geldiğinizde bilgisayarınızın başlangıçta çalıştırdığı programlar görünüyor. Gereksiz olan bütün programlar için durum alanına gidin; sağ tık yaparak devre dışı bırakın. Bazı önemli windows programlarını devre dışı bırakmaya çalışsanız da zaten izin vermeyecektir. Bu yüzden korkmanıza gerek yok. 🙂 Değişikliği hissetmek için bilgisayarı yeniden başlatmayı unutmayın.

2- Gereksiz Yazılımları Silin ve Bilgisayar Diskini Temizleyin

Bilgisayarınızda sadece gerekli yazılımları-programları tutun. Autocad görevini yerine getirmek için bilgisayar belleğine ihtiyaç duyar. Geniş bellek kapasitesi rahat çalışmasını sağlayacaktır. Kullanmadığınız yada gereksiz gördüğünüz programları kaldırmak Autocad performansını hızlandıracaktır. 

Diski temizlemek de bu konuda işinize yarayacaktır. Disk temizlemek için bilgisayarın arama çubuğuna yada windows tuşuna tıklayarak disk temizleme yazın. C sürücünü seçerek ilerleyin. Bu biraz zaman alacaktır. Ardından sol altta bulunan sistem dosyalarını temizle butonuna tıklayın. İşlem bu kadar basit 🙂

3- Hardware acceleration / Donanım Hızlandırma

Belki de bu makalenin en önemli maddesi diyebilirim. Autocad ‘in genel performansı ve grafikleri hızlandırmak için Autocad ‘in Hardware acceleration seçeneğini çalıştırabilirsiniz. Bunun için Autocad ‘i açarak komut satırına 3DCONFIG yazarak enter tuşuna basın.

Karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır. Hardware acceleration alanına gelerek “On” yapın yani açın. Burada belirtmemiz gerekir ki ekran kartınız OpenGL ‘yi desteklemelidir. Eğer desteklemiyorsa zaten “OFF” olarak yani kapalı olarak kalacaktır.

4- Autocad Dosyalarını / Çizimlerini Temizleme

Eğer Autocad ‘in kasılması bir DXF yada DWG dosyasından dolayı oluyorsa Autocad dosyasını temizlemek sorunu çözecektir. Autocad ortamında “PURGE” komutunu çalıştırarak kasan çizimi daha az hantal hale getirebilirsiniz. Bunun yanısıra bir kaç metotla daha dosyayı daha açılabilir ve çalışılabilir hale getirebilirsiniz. Konu biraz uzun olduğu için blogda bu konuyla ilgili farklı bir makaleye yer vereceğiz.

5- Bilgisayarınızın Program Öncelikleri Belirleyin

Bilgisayar görev yöneticisinde bilgisayarınızda bulunan programların önceliklerini düzenleyebilirsiniz. Autocad ‘i Windows ‘un daha az önemli olan yazılımlarına göre öncelikli yapmak güzel bir yöntemdir. İlk maddede (1) belirttiğimiz şekilde görev yöneticisini açın ve ayrıntılar sekmesine gidin. acad.exe üzerine gelerek sağ tıklayın. Öncelik ayarla ‘dan yüksek olarak seçerek önceliği değiştirin.

Yalnız bu yöntemi Autocad ‘i kapattığınızda yada bilgisayarı yeniden başladığınızda tekrarlamanız gerekecektir. Çünkü tekrar varsayılan ayarlara dönecektir.

6- Autocad Yazılımını Güncel Tutun

Sorunsuz, hızlı performans için olmazsa olmaz seçenek yazılımın güncel olmasıdır. Autocad ‘in en son güncellemeleri, paketleri aldığından emin olun. Son güncellemelere buradaki linke tıklarak ulaşabilirsiniz.

Son olarak da Windows temanızı varsayılan tema olarak değiştirmenizde fayda var. Şelale fonlu, kuşlu temalardan vazgeçiniz efendim 🙂 Umuyorum ki bu makale sonrasında Autocad ‘de daha iyi çalışıyorsunuzdur. Faydalı olması ümidiyle.

Bunların hiç biri işe yaramadı mı? Autocad hızlandırma lispini yükleyerek de deneyebilirsiniz. Lisp için tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*