Yeni Mezun Mühendis Olmak

Yeni mezun mühendis olmak, zaten zor geçen eğitim öğretim hayatı sonrasında gerçeklerle karşı karşıya olmaktır. Durun! hemen piyasalardan, iş hayatının zorluklarından bahsedip, moralinizi yerle yeksan etmeyeceğim. Hayal dünyasından çıkıp gerçeklerle yüzleşmenizi sağlayarak, daha sağlam ve daha temkinli olmanızı hedefliyorum. 🙂

Yeni mezun mühendis yada mesleğiniz ne olursa olsun, yeni mezun olan birey doğal olarak tecrübesizdir. Her ne kadar okulda gerekli bilgileri aldığını, kendini kişisel olarak da geliştirdiğini düşünse de, pratikte uygulama şansı bulmamışsa “tecrübesiz” olarak nitelendirilir. Tecrübesiz mühendis ise bir dizi sabır testinden geçer!

Hani araçlar piyasaya çıkmadan, zorlu çevre etkileri testine sokulur ya. Hemen hemen ona benziyor diyebilirim 🙂  Yeni Mezun hem çevre hemde psikolojik etkiler karşısında zorlu bir teste tabi tutulur. Üstelik bu zorlu test sürecinde, bir taraftan da kendi gelişimini sürdürerek en iyi seviyeye de gelmelidir. Bu zorlu yolculuğu biraz daha detaylandıralım.

5 maddede Yeni Mezun Mühendisin Zorlu Yolculuğu

1- İş Bulma Kaygısı :

Yeni mezun mühendis doğal olarak deneyimsizdir. Firmalar çoğunlukla deneyimli personel tercih ettiğinden, yeni mezun mühendis lere karşı fazla ilgi göstermezler. Yeni mezun mühendis özellikle bir alan tercih etmiyorsa önüne gelen iş ilanına başvurur. Hal böyle olunca da yetiştirmek üzere mühendis arayan firmalar, binlerce aday arasından tercih yapmak durumunda kalır. Binlerce kişi arasından sizi tercih etmeleri için büyük bir şansa yada referansa sahip olmalısınız. Eğer bir referansınız yoksa, diğerlerinden ayırt edici bir özelliğiniz bulunmuyorsa bu tamamen Allahü teâlânın hikmetine kalan bir durumdur.

Öyle yada böyle yeni mezun mühendis bir şekilde işe girer. İlk zorlu test onu fazlasıyla zorlayabilir. Özellikle ülkenin ekonomik durumu ve mezun sayısı dikkate alındığında bu zorlu sabır testinde pek çok kişi inancını yitirir.

2- Kalıcı olma :

Yetiştirilmek üzere yeni mezun mühendisler diyerek adaylar arasalar da yinede iş yapabiliyor olmanız ümit edilir. Genelde az maaşla çok iş yaptırılacak olan işçi gözüyle bakılan bu yeni mühendislerden beklenti fazladır. Çizer, sahaya gider, koşturur, ekmek alır vs vs.

İlk defa mühendis olarak bir yerde çalışarak işçi, ustabaşı ve patron baskısına göğüs görmek kolay değildir. Hele ki aynı firmada deneyimli bir mühendis sizi tehdit olarak görürse işer iyice zorlaşır. İnsanoğlunun hadsizliği, saygısızlığı ve samimiyetsizliği karşısında şaşkına dönen yeni mezun, Yavru antilop gibi çaresizce bir o yana bir bu yana koşturur durur.

İşten çıkmak ister ama zaten zor bulduğunu hatırlar. Mesleği bırakıp baba işine dönmek ister, eee o kadar boşuna mu okudunuz! Her şeye eyvallah çekip firmada kalıcı olmaya çalışılır. Eğer yeni mezun zaten ben yeniyim bir şey bilmemem doğal, daha zamanım var diye düşünürse pek yakın zamanda kapıya konulacağını bilmelidir. Piyasa serttir ve savunmasız bir antilopu aslanların pençesine bırakacak kadar zalimdir!

3- Fazla Mesai ve Çalışma Koşulları:

Giriş çıkışları pek belirli olmayan bir firmada olan yeni mezun, saatlerce mesai yapmak durumunda kalır. Patronlar iş öğreniyorsun sonuçta diyerek isyan etmeden daima çalışılmasını bekler. Garibim mühendisse buna aldanır. Hayatının değerli zamanlarını hoyratça savurur.

4- Maaş Beklentisi:

O kadar zorlu eğitim hayatı sonrası insan bir rahata erişmek ister. Güzel yerlerde güzel maaşlar ve elbette güzel bir gelecek ister. Ancak yeni mezun birine verilen maaş pek de memnun edici değildir. Zoruna gitse de ileride çok güzel maaşlar alacağını düşünen yeni mühendis arkadaşlar sabırla çalışır. Burada esas sabır testi zam döneminde olur. Zaten düşük olan maaşa yapılan %10-%30 arası zam pek de bir şeyi etkilemez.

5- Gelecek Kaygısı:

Bir şekilde işe girer ve bir kaç yılda çalışır ama iş hayatı resmen pamuk ipliğindedir. Belirsizlik dolu gelecek insanı mutsuz eder.

5 aşamada özetleyecek olursak bu kadarı yeterlidir. Fazlasıyla çile dolu görünse de herkesi bu zorluk beklemediğini de biliyoruz. Umuyorum ki çok güzel bir kariyer hayatı sizleri bekler. Sevgilerimle.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*