Solidworks mü Autocad mi?

 

Solidworks mü Autocad mi sorusuna en net cevabı verebilmem için hangi işi yaptığınızı bilmem gerekiyor. Makine tasarımı mı yapıyorsunuz, Sıhhi tesisat projeleri mi hazırlıyorsunuz, yoksa hiç akla gelmeyecek farklı bir sektörde misiniz? O kadar çok iş var ki benim bunu tahmin etmem çok zor olur. Ancak merak etmeyin ihtiyaçlar odaklı anlatacağım için bir orta yolda buluşmuş olacağız.

Makine Tasarımı – ARGE – İmalat : Eğer bu sektörlerde yada bağlantılı sektörlerde iş yapıyorsanız Autocad mi Solidworks mü sorusu sizin için aynen şuna denk: Susuzluk mu yoksa açlık mı 🙂 Bu öyle bir şey ki eğer imalat yada tasarımın herhangi bir yerinde bulunuyorsanız ikisinden birini dışarıda bırakamazsınız.

Autocad ‘de planları 2 boyutlu çizmek çok hızlı ve oldukça avantajlıdır. Çoğu lazer,plazma kesim yada cnc işlemeci dwg dosyası ile iş yapar. Dolayısı ile illaki Autocad ile çalışma ihtiyacı hissedersiniz. Ancak bu iş sadece 2 boyutla çizmekle yeterli olmuyor. Artık çoğu zaman 3 boyutlu tasarım gerekiyor. Modelleri yada montaj ortamını 3 boylu görmek hataları en aza indirir. Gerçek hayatta olduğu gibi simule edebilir, daha üretmeden ne olduğunu müşterilere gösterebilirsiniz. Autocad ‘e göre oldukça bu konuda yeteneklidir. Fakat dediğim gibi Solidworks varsa Autocad ‘de gerekir. Bundan kaçamazsınız. DXF yada DWG ‘ye aktardığınız çalışmaları düzenlemek için mutlaka bir yazılım gerekir.

Sıhhi Tesisat, Asansör, Doğalgaz vs : Bu tarz sektörler direkt olarak mekanik tesisat üzerinden plan çizerler. Autocad her şeyleridir. Gerekirse 3 boyutu hemen BIM modellemeye başvurulur. SOLIDWORKS bu konuda uğraştırıcıdır ve pratik değildir. Eğer bu kategori ve benzeri alanlardaysanız Solidworks sizin için çok anlam taşımaz.

Mimar, İç Mimar, İnşaat: Eğer bu sektörlerdeyseniz yada bu mesleklerdeyseniz bu soruyu zaten sormayacağınızı düşünüyorum. Solidworks le işiniz olmaz 🙂 Autocad sizin için alfabe kadar önemlidir.

Neyi Kıyaslıyorsun?

Hadi biraz daha iç dünyana yolculuk yapalım. Tam olarak ne yapmak istiyorsun yada ne yapmak için Solidworks mü Autocad mi sorusunu merak ediyorsun?

1- 3 boyutlu parça, makine, bunların imalatı, cnc-torna vb. tezgahlarla üretim, makine montaj planı vb. işler için bu soruyu merak ediyorsan cevap hem Solidworks hem de Autocad öğrenmelisin.

2- Doğalgaz, su, kanalizasyon, doğalgaz vb. mekanik işlerde plan çizmek istiyorsan Autocad öğrenmelisin. Solidworks önceliğin olmamalı.

Eğer şuanda bir iş arıyor ve herhangi bir alanda iş denk gelebilir, şuanda iş ayrımı yapamam diyorsanız hemen Solidworks ve Autocad in her ikisini de öğrenin.

İş arıyorum faydalı olur mu bunları öğrenmek?

Şaka mı yapıyorsun! Elbette ki çok faydalı olur. Güzel tarafı Solidworks mü Autocad mi dediğine göre her ikisinden birine zaten karar verdiğini anlıyorum. Bu makaleyi okuduysan ve iş arayışındaysan her ikisini de öğrenmen gerektiğini zaten biliyorsun. İkisi birden seni zorlar mı? Nereden başlayalım?

Hangisini Önce Öğreneyim?

Autocad bu işin temelidir. Öncelikle 2 boyutta, bilgisayar yardımıyla kendini ifade edebilmelisin. Bu senin için mükemmel bir başlangıç olur. Autocad le kendini bir şekilde ifade etmeyi başarman yeterli. Her şeyini, mükemmel seviyede yapman zaten mümkün değil. Autocad ‘e yıllarını veren insanlar dahi sürekli yeni bir şey öğreniyor. Dolayısı ile iş görecek kadar öğrenmek başlangıç için yeterlidir.

Autocad ‘den sonra Solidworks ‘e geçtiğinizde muhtemelen aşık olacaksınız 🙂 3 boyutlu tasarım, montaj, detaylar her şey size çok güzel gelecek. Hemen burada şunu da ekleyelim; Solidworks öğrenmesi en kolay 3 boyutlu tasarım yazılımlarından birisidir. Dolayısı ile korkmayın. Yapabilirsiniz.

 

 

 

1 Comment

  1. Bana kalırsa bahsi geçen iki programda derya deniz öyle şeyler görüp öğreniyorum ki yok artık buda mı düşünülmüş diyorum 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*