mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Düzlemsellik Nedir? Hiç bir yüzey tamamen düz değildir!

Görselde ki yüzeyleri göz önüne alalım. Hangi yüzey tamamen düz? İşin doğrusu hiç bir yüzey tamamen düz değildir. Dolayısı ile en düzgün yüzey yerine, düzgün çalışması için yeterli düzlükteki yüzey hedeflenmelidir. Biraz tekerleme gibi olduğunun farkındayım 🙂 Şimdi biraz daha net olmaya çalışalım.

Düzlemsellik ya da düzlük kontrolü bir yüzeyin mükemmel düzlükten ne kadar farklı olduğunu (saptığını) tanımlar. Mükemmel düzlük için yüzeydeki tüm noktalarının aynı düzlemde olma durumudur. Düzlük hemen yanda yer alan sembol ile gösterilir.

Düzlük kontrolü, 2 paralel düzlem arasında oluşturulan düzlük bölgesi referans alınarak yapılır. Yukarıdaki görselde referans bölgesi net bir şekilde görülmektedir.

Düzlük kontrolü yapılan yukarıdaki örnekte yüzey 0,2 mm sapmaya ya da iki düzlem arasındadır diyebiliriz. Özellikle aynı hizada olması istenilen fitil, conta uygulamalarında sıklıkla düzlük kontrolü yapılmaktadır. Son olarak diğer makine mühendisliği hakkındaki bilgilere göz atmanızı tavsiye ederim. Saygılarımla.

 

Comments 1
  1. Harika uygulamalar!.. Bu siteyi niye bu kadar geç fark etmişim.. Bir meslek lisesi hocası olarak özgün teknik resim uygulamalarına o kadar çok ihtiyaç duyuyoruz ki..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol