Temperli Cam Nedir? Nasıl Üretilir?

Temperli camı duymayanımız yoktur herhalde. Farkında olarak ya da olmayarak hayatımızın daima içinde olan temperli cam, eğer olmasaydı ne farkederdi? Nasıl üretilir? 1900 lü yılların başında patentleşmesine karşın kökeni daha eski tarihlere dayanan temperli camı bu kadar önemli kılan şey nedir? Şimdi yaşam alanımızın çoğu yerinde karşımıza çıkan bu cam tipinin, aslında ne olduğuna detaylıca yer verelim.

 Temperli Camın Geçmişi  

Kayıtlarda Avusturyalı Rudolf Seiden tarafından 1900 lerin başında geliştirildiği yer almaktadır. Ancak camı temperleme tekniğinin daha eskilere dayandığı bilinmektedir. 1600 lerde Prens Rupert Damlaları olarak bilinenen müthiş cam eşyaları bunun en iyi örneğidir. Temel fikir esasen çok basitti. Ergimiş haldeki cam parçacıklarını hızlı bir şekilde soğuk suyla buluşturuluyordu.

Camın dış yüzeyi ani şekilde soğutuluyor, iç katmanları ise daha yavaş soğuyordu. Dışarıda oluşan kabuğun gerilmeler ile camın iç yapısına yaptığı baskı ile inanılmaz sertlikte cam elde edilmişti. Günümüzün temperli camı da işte bu felsefe ile yapılıyor.

 Nasıl Üretilir?  

Cam yumuşama noktasındaki bir dereceye kadar (670-700 °C) ısıtılıp ani soğutmaya bırakılarak elde edilmektedir. Bu işlem sonrasında aşağıdaki kesitte de görüleceği üzere; cam dış yüzeyinde sıkışmaya bağlı gerilmeler,iç bölgelerde ise çekme gerilmeler oluşmaktadır. 

Cam bu yapısı sayesinde darbe ve gerilmelere karşı direnç kazanırken aynı zamanda termal açıdan da dayanımı artmaktadır. 200 °C ‘ye kadar dayanabilir.

  Temperli Camın Avantajları ve Dezavantajları  

Avantajları: Temperli camın belkide en büyük avantajı kırılma sonrasında bir anda dağılarak yaralanma riskini en aza indirmesidir. Küçük parçalar halinde ve zar formunda kırılması kesme,delme vs. kazalarının önüne geçmektedir.

Bu yönü sayesinde emniyetli cam kategorileri içerisinde yer alırlar. Emniyet camları, TS EN standartlarına göre ve uluslar arası standartlara göre analizlerden başarıyla geçmelidir.

Dezavantajları: Noktasal yüklere karşı dayanıklı değillerdir. Bulunduğu alanı dağılarak boşaltması nedeniyle, tavan uygulamalarında tercih edilmesi sorun çıkartabilir.

 Nerelerde Kullanılır?  

Banyo camları, beyaz eşya gruplarında, vitrin,mobilya,tezgah, araçların yan ve arka camlarında ve daha pek çok alanda uygulamaları görülebilir.

 Temperli Cam Analizleri  

Cam analizleri uygulama ve yazılımsal olarak raporla onaylanmalıdır. SJ Mepla cam analizlerini en doğru şekilde yapan yazılımsal çözümdür. SJ Mepla darbe ve termal değişkenliklerde camdaki deformasyon ve gerilmeleri raporlamaya yarayan alanındaki en güçlü yazılımdır. SJ Mepla ilgili diğer makalelere göz atmanızı tavsiye ederim. Saygılarımla.

Kaynaklar: Şişecam, Vitroglazings

1 Trackback / Pingback

  1. Cam Statik ve Dinamik Analizi SJ Mepla - Makine Mühendisliği ve CAD-CAM

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*