Autocad Çıktı Alma ve Ölçekli Çıktı

Autocad çıktı alma işlemi, başka bir deyişle Autocad dosyasını yazdırmak temel konulardan birisidir. Autocad ‘de yapmış olduğunuz bütün çizimleri, burada vermiş olduğumuz yöntem ile kolaylıkla çıktısını alabilirsiniz. Autocad ‘de çıktı almak ile bağlantılı aşağıdaki konulara değineceğiz.

 #  Autocad çıktı alma

 #  Autocad’de ölçekli çıktı almak

 #  Autocad yazdırma ve yazdırma ayarları

Autocad Çıktı Alma Yöntemleri

Autocad ‘de çıktı almak aslında çok kolay olmasına karşın arayüzün karışık görünmesinden dolayı bir çok kişinin zorlandığı konudur. Herhangi bir pdf, word dosyası nasıl yazdırılıyorsa dwg dosyası da aynı şekilde yazdırılabilir. Sadece bir kaç farklı ayar söz konusu.

 1-  Klavyeden ctrl+p tuşlarına basıldığında karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Eğer bu kısa yolu hatırlayamıyorsanız, sol üstte yer alan Autocad ikonunun altında yer alan print sekmesine ya da ana menüde yer alan output sekmesinin altında yer alan, plot komutuna tıklayınız. Aralarında hiç bir fark bulunmuyor.

 2-  Karşınıza gelen pencereden, bilgisayarınıza tanımlı yazıcının adını ve kağıt boyutunu seçerek devam ediyoruz.

 3-  Yazıcı seçildi, kağıt boyutumuzda seçildiğine göre şimdi yazdırılacak çizimin seçilmesine sıra geldi. Eğer çizimde sadece belirli bir alanı yazdırmak istiyorsanız; plot area bölümünde yer alan window seçeneğini tıklayınız. Eğer çizim dosyasında yer alan bütün çizimleri sayfaya sığdırarak yazdırmak istiyorsanız Extents seçeneğini tercih ediniz. Hemen sağda yer alan center the plot seçeneğini aktif ederek, yazdıracağınız çizimi kağıtta ortalayabilirsiniz. 

 4-  Autocad ölçekli çıktı almak için plot scale ‘in altında yer alan fit to paper seçeneğini iptal ediniz. Scale seçenekleri içerisinde bütün ölçekleri görebilirsiniz.

Autocad çıktı alma konusuna kısaca bakarak, aslında zor olmadığını göstermek istedik. Autocad ‘de yazdırma ayarlarına diğer yazıda detaylıca yer vereceğiz.  Son olarak Autocad hakkında yer alan diğer yazılara da göz atmanızı tavsiye ederim. Saygılarımla.

 

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*