Solidworks için En İyi Çizim Mouse (Fare) Tavsiyeleri

Solidworks ve benzeri 3D CAD programları ( Catia, Siemens NX, Autodesk Inventor vb.) için en iyi donanımsal ve yazılımsal ürünler seçilmesine dikkat edilmelidir. Çoğunlukla atlanmasına rağmen belki de en önemli bilgisayar donanımı ise bir bilgisayarın olmazsa olmazı mouse. Özellikle de tasarımcılar için son derece önemli bir bileşendir. Bu yazının başlığında özellikle Solidworks için en iyi çizim mouse tavsiyeleri denilmesine karşın, diğer 3D CAD programları içinde bu tavsiyelerin geçerli olacağını başlangıçta vurgulayarak konuya giriş yapalım. Hemen ardından da tavsiye ettiğimiz mouse modellerine yer vereceğiz.

Solidworks çizim yapmak yada herhangi bir CAD programında tasarım yapmak için çizim mouse tercih edecekseniz, dikkat edeceğiniz özellikler ;

# Kablosuz USB Mouse : Aslına bakarsanız bu sadece tasarımcılar için değil genel olarak bilgisayar kullanıcılar için olması gereken bir özellik diyebiliriz.

# Yuvarlama – Kaydırma tekerleği : Tasarım yaparken sıklıkla CAD programında modeli yada çizimi yakınlaştırıp,uzaklaştırmak ihtiyacı hissederiz. Mouse tekerleği takılan, kademeli olarak dönen  mouselar çoğunlukla rahatsız edecektir.

# Marka : Kişisel tercihlere göre değişmekle birlikte piyasada yaygınlıkla görülen markalardan, logitech ve windows mouseları tercih edilebilir.

# Ergonomiklik : Elinize tam oturmayan bir mouse şüphesiz ki eziyet vericidir. Avucunuzu kavramalı, el hareketlerinizi rahatlıkla yapabilmelisiniz. Burada bir önemli noktada doğru tutuş pozisyonudur. Yukarıdaki görselde çok güzel anlatılmaktadır.

# Mouse Hassasiyeti (DPI) : Mose algılama hassasiyeti iyi olan mouse çizim yapmanızı rahatlatabilir.

# Ekstra Düğmeler : Mouse başparmağınıza yada yanlarda konumlandırılmış tuşlarla ekstra özellik kazandırılan mouselar hızınızı arttırabilir.

Bilgisayarda CAD çizimi yapmak için mouse tavsiyesi

1- 3Dconnexion 3DX-700028 SpaceNavigator 3D Mouse: 

Modelleri 3 boyutta rahatlıkla çevirmek ve yakınlaştırıp uzaklaştırmak gibi fonksiyonları rahatlıkla yapmanızı sağlar. Normal bir mousedan farklı olarak 3D süreçlerinde harika kolaylık ve kullanım rahatlığı sağlar.

Fiyatı yaklaşık 800.00 TL civarında. Olmazsa olmaz bir ürün değil, fiyatı da oldukça yüksek. Profesyonel olarak tasarım yapıyorsanız mutlaka deneyin derim.

2- Mionix Naos 3200: Ergonomik tasarımı, karmaşık olmayan ve komut atanabilen ekstra tuşları ile Mionix Naos 3200 kesinlikle tasarım deneyimlerinize katkı sağlayacaktır. DPI kademeleri ayarlanabilir.  Bu özellik fazlaca kullanılmasa da bilginiz olsun. Fiyatı emsallerine göre biraz pahalı sayılabilir. Ürün fiyatı yaklaşık 300.00 TL civarında.

3- Logitech M570: Ergonomik tasarımı ile kullanışlı tam bir çizim mouse! Logitech markası Türkiye’de hepimizin bildiği, kaliteli bir marka.  Uzun süreli pil ömrü bu ürünün bir diğer özelliği olarak belirtiliyor. Yaklaşık 18 ay pil ömrü varmış. Tasarımı rahat, hızlı ve keyifli hale getiren güzel bir mouse.

Ürünün fiyatı 200.00 TL ile 260.00 TL arasında değişiyor. Eğer para kazanan bir mühendis,tekniker vs değilseniz, bu rakamlara mouse almanız mantıklı görünmüyor.

4- Logitech M185 Mouse: Basit, herkesin kullandığı bu mouse kesinlikle işinizi görecektir. Çizim yapmak için illa ki yüksek rakamları gözden çıkartmanıza gerek yok. Yukarıda tavsiye edilmiş olan bütün mouselar tasarım sürecini zevkli hale getiren, hızlandıran bileşenlerdir. Ekonomik olarak düşük maliyet arayanlardansanız, standart bir mouse olan M185 bir numaralı tavsiyemdir.

1 Trackback / Pingback

  1. Autocad ve Solidworks için En İyi 4 Klavye Tavsiyesi - CAD/CAM Yazılım

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*