Mühendisler İçin Yurtdışı Kariyer Fırsatı

Mühendisler için yurt dışında çalışmak, kariyer yapmak harika bir seçenektir. Türkiye’de mühendisler için şartlar her geçen gün kötüye gidiyorken, yurt dışında mühendislik yapmak isteyenlerin sayısı hiç de azımsanmayacak seviyede. Peki mühendisler nasıl yurt dışında iş imkanı bulabilir? Nasıl yurtdışına çıkar? Bu yazıda aslında Avustralya’nın mühendisler için sağladığı avantaja değineceğiz.

Yeni Mezunlar için Avustralya Vizesi

Yeni mezunlardan kasıt, mezun olalı 2 yıl geçmemiş mühendisler denilmektedir. Biraz daha açıklamak gerekirse mezun olduktan sonra 2 yıl içerisinde Avustralya’da mühendis olarak çalışma hakkı verilmektedir. Yeni mezun vizesi olarak geçen bu hak 18 ay ile sınırlandırılmışsa da giden bir şekilde çalışmaya devam ediyor yada kariyerine farklı bir ülkede devam ediyor. Bu tamamen kişilerin kendi istek ve gayretleri ile ilgili bir durum.

Avustralya Mühendis Vizesi İçin Şartlar Nelerdir?

Keşke tek şart mühendislik fakültesinden mezun olmak olsaydı. Maalesef ki diğer şartları da daha sağlamak gerekiyor. Diğer şartlarda şu şekilde;

 #  MÜDEK veya ABET akreditasyonlarina sahip üniversitelerin mühendislik bölümlerinden mezun olmak,

müdek onaylı üniversiteler listesi için tıklayınız.

abet onaylı üniversiteler listesi için  tıklayınız.

 #  Mezuniyet tarihinden (diploma tarihi) 2 yıl içerisinde başvurmak,

 #  30 yaşını geçmemek (31 yaşından gün almamış olmak),

 #  İngilizce bilgisini bir sınav sonucu ile belgeleyebilmek,

TOEFL IBT  64 barajını geçmek,

IELTS en düşük 6,

 #  Sabıka kaydının temiz olması,

 #  Herhangi bir sağlık sorununun olmaması,

Programın güzel bir tarafı da yurt dışına gidecek mühendislerin, yanlarında eşlerini/arkadaşlarını götürebilme fırsatı da tanınıyor.

Hangi mühendisliklere özellikle ihtiyaç duyulmaktadır?

 #  Makine Mühendisliği

 #  İnşaat Mühendisliği

 #  Kimya Mühendisliği

 #  Çevre Mühendisliği

 #  Elektrik-Elektronik Mühendisliği

 #  Maden ve Malzeme Mühendisliği

Bazı fırsatlar insanın hayatını gerçekten değiştirebilir. Bu programda gerçekten insana değer katacak ve hayatına farklı yön verebilecek bir yurt dışı programıdır. Günümüzde herkesin yurt dışına bir şekilde gitmenin planlarını yaptığı açıkken, mesleğini icra etmek üzere yurt dışında olmak harika gibi görünüyor 🙂 İlham vermesi ümidiyle…

UYARI: Lütfen bu konuyla ilgili sorularınızı sadece aşağıdaki yorum kısmı aracılığıyla yapınız. İletişim formuna gelen sorulara yanıt veremiyorum. Saygılarımla.

13 Comments

  1. Mustafa Hocam Merhaba,

    2020 yılı için bu durum söz konusu mu acaba? Nasıl öğrenebiliriz?

    Teşekkürler,iyi çalışmalar.

    • Merhaba, konuyla ilgili olarak google’da araştırma yaparsanız pek çok resmi açıklamaları bulabilirsiniz. Bunun haricinde danışmanlık hizmeti veren şirketlerde yer alıyor. Onlar malumunuz ücret talep edecekleri için, öncelikli olarak sağlam bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

  2. Merhaba. Okul bittikten 2 sene icinde evlendim diyelim. Bu program dahilinde esimle birlikte gitme durumum varmi ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*