mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Solidworks ‘de Nvidia Geforce GTX Tercihi

Nvidia Geforce GTX Ekran Kartları

Solidworks ve benzeri CAD programlarında çizim,tasarım yapmak için bir bilgisayar alacak olan çoğu kişi;  Nvidia Geforce GTX ‘ in son serilerine sahip oyun bilgisayarı alarak harika çizimler yapacağını sanıyor. Fakat gerçekler hiç de öyle değil. 

Solidworks ‘un resmi web sitesinde yer alan şu linke bakılacak olursa, GTX ekran kartlarını Solidworks ‘un desteklemediği görülecektir. Bu sizin Vatan Bilgisayar’a, Teknosa’ya yada herhangi bir mağazaya gidip GTX ‘i en yüksek olan bilgisayarı alarak, harika çizimler yapamayacağınız anlamına geliyor. 

Şuanda herhangi bir üniversite öğrencisinin yada orta halli bir çalışanın, Solidworks’un desteklemiş olduğu ekran kartına sahip bir bilgisayar alması gerçekten çok zor.  Solidworks Nvidia tercih edilecekse Quadro serisi ekran kartlarını tavsiye ediyor. GTX ile ilgili bir tavsiyede bulunulmuyor.

Bir çok forumda kullanıcıların dile getirdiği görüşse şu şekilde ;

Quadro serisinin en düşük ekran kartı dahi, şuan ki piyasada bulunan en yeni GTX ‘den daha iyi performans gösterecektir.

Solidworks forumlarında üstelikle GTX 960 ile ilgili sayfalarca sorun okuyabilirsiniz. Kullanıcıların çoğu takılmalardan, yavaş ve kötü performanstan şikayetçiler. Sebep sorduklarında ise aldıkları yanıt çok basit;

Solidworks zaten GTX serisi ekran kartlarını desteklemiyor ki!

Eğer çizim yapmak için bilgisayar satın alacaksa mutlaka sistem gereksinimlerini incelenmelidir. Solidworks 2017 sistem gereksinimleri yazısını ziyaret ederek gerekli donanımları inceleyebilirsiniz. Eğer solidworks değilde herhangi bir başka program kullanılacaksa, ilgili program içinde sistem gereksinimleri araştırılmalıdır. Saygılarımla.

Kaynak: tom’s hardware

Comments 5
  1. Nvidia Quadro veya AMD FİrePro serisi profesyonel ekran kartları öneriyorlar.Bu kartlara 10bin TL verebilecek bütçeniz varsa tabi ki.

  2. merhaba mustafa bey, solidworks, catia, ansys gibi programları rahat çalıştırabileceğim sistem gereksinimi ve marka, model önerebilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol