Autocad Dosyası Kurtarma Yöntemleri

autocad dosya kurtarma

Autocad dosyası açılmıyor ve dolayısıyla Autocad dosyası kurtarma işlemi yapılması gerekiyorsa çizimlerinizin helak olmasından korkup heyecanlanmanıza gerek yok. Çok büyük ihtimalle bu makalede vereceğimiz yöntemleri denediğinizde çiziminiz açılacaktır. Bu hatanın çözümü için birkaç etkili çözüm yolu bulunuyor. Eğer aşağıdaki sıralanan hatalardan herhangi birini alıyorsanız istiyorsanız, sizler için derlenmiş 6 yöntemi denemeniz tavsiye edilir.

 #  Autocad Drawing file is not valid hatası

 #  Autocad dosyası açılmıyor.

 #  Autocad dosya kurtarma.

 #  Çizim elemanları eksik

 #  Program kasılıyor, donuyor ve kapanıyor.

 #  Çizim yaparken programda önemli ölçüde performans kaybı

Şimdi gelelim sorunun nasıl halledilebileceğine;

Autocad dosyası kurtarma ve onarma yöntemleri

Açıklama: Maddelerin her biri birbirinden bağımsızdır. Herhangi bir maddeyi uygulayarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Yada işe yarayana kadar bütün yolları deneyebilirsiniz. Tavsiyem adımların hepsini sırasıyla ve sabırla denemeniz yönündedir. Eğer halen çalışmıyorsa, yorum kısmına yazarak destek isteyebilirsiniz. Belki birlikte sorunu çözebiliriz. 

 1.   Öncelikle açmaya çalıştığınız çalışmanın versiyon farkından kaynaklanmadığından emin olunması gerekir. Mesela Autocad 2018 de oluşturulmuş çalışmayı Autocad 2013 kullanarak doğrudan açmak mümkün değildir. Formatından kaynaklanan bir durum söz konuysa zaten bu çalışmayı istenilen formatta kaydedilmesini sağlayarak çalışmayı açabilirsiniz.

 2.   Yeni bir dwg dosyası açın ve  RECOVER  komutunu çalıştırın. Sıkıntılı olan dosyayı seçin, program dosyayı kurtarmaya ve açmaya çalışacaktır. 

 3.   Bir önceki maddede olduğu gibi yeni bir dwg dosyası açın ve  RECOVERALL  komutunu çalıştırın. Sorunlu olan dosyayı seçin. Autocad programı kurtarıp, açmaya çalışacaktır.

 4.   Açmaya çalıştığınız DWG dosyasının bulunduğu dizininde (klasör konumuna) aynı dosya adlı .BAK uzantısı olup olmadığını kontrol edin. BAK uzantılı dosyalar genelde gizli görünümündedir. Windows’un klasör ayarlarından gizli klasörleri-dosyaları göster ayarını yaparak kontrol edebilirsiniz. Eğer bak uzantılı dosya varsa uzantısını .DWG olarak değiştirin ve tekrardan dosyayı açmayı deneyin.

 5.   C:\Windows\Temp dosya yoluna giderek .sv$ uzantılı dosyaları kontrol edin. Bozuk olan dosyaya benzeyenin uzantısını .dwg olarak değiştirin. Yine dosyanın açılıp açılmadığını kontrol edin. 

 6.   Bazı durumlarda dwg dosyasını DWG Trueview ile açmak en basit yöntem olabiliyor. Eğer DWG Trueview ile dosyayı açabildiyseniz, farklı kaydederek çiziminizi kurtarabilirsiniz.

Yukarıda etkili 6 madde sıralanmıştır ve genelde de işe yaramaktadır. Eğer tek tek bütün maddeleri denediniz ve halen açılmıyorsa yorum kısmından karşılaştığınız sorunu iletebilirsiniz.

İletişim formu aracılığı ile iletilen mesajlar dikkate alınmamaktadır. Faydalı olması ümidiyle.

Kaynak: https://knowledge.autodesk.com

9 Comments

  1. normalde temp dosyasından bulup ismini değiştirip yapmaya çalışıyordum ki her zamanda işe yaramıyordu bunda olduğu gibi ve tekrardan araştırıken bu yazıyı buldum ve yapmam sadece snyelerimi aldı teşekkürler

  2. merhaba ben internetten bir dosya indirdim aynı hata veerdi. bunların hepsini denedim ancak olmadı yardımcı olabilirmisiniz

  3. merhaba autocad dosyası üzerinde çalıştım ancak kaydettim mi bilmiyorum aradan bi kaç gün geçtikten sonra dosya da yaptığım bazı çizimleri bulamadım.yukarda anlattığınız çözümlerin hepsini denedim ancak 15 gün önceki kayıtı açıyor.Ama enteresan olan klasör içinde olan dosyanın görünümünde yaptığım çizimler görünüyor.Yardımcı olursanız memnun olurum

  4. merhaba autocad sinavinda dosyami dwl olarak kaydedip göndermisim dwg uzantisi formatina dönüştürüp açamiyorum yardimci olabilir misiniz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*