Montaj Teknik Resim Örneği – 21

Montaj teknik resim örnekleri teknik resim bilgisini geliştirmek için eşsiz yardımcılardır. Sıradan 3 görünüş istenilen sınavlar ve alıştırmalarla bu işin olmayacağı artık anlaşılmış olsa gerek. Üniversite hayatımın ilk yıllarında maalesef ki bu tarz bir eğitime maruz kalmış, tam olarak teknik resim denen şeyin ne anlama geldiğini anlayamamıştım.

İyi bir teknik resim bilgisi olmadan CAD programlarının da iyi bir şekilde kullanılamayacağı barizdir. CAD programlarını öğrenmek daha doğrusu ‘gerçek anlamda öğrenmek’  nitelik ister. Bu niteliklerden birisi de şüphesiz ki teknik resmi okuyabilmek, akılda canlandırmaktır.

Teknik resim örnekleri seri yazılarının 21. si olan bu yazıda bir makinenin bütün parçalarına ve montaj şemasına yer verilmiştir. Parçaların adetleri bir tabloda belirtilmiş ve numaralandırmalar açıkça yapılmıştır.

Herhangi bir CAD programı (solidworks, catia, NX, inventor vs.) ile yapılacak harika bir çalışma olacağına inanıyorum. Son olarak halen göz atmadıysanız diğer teknik resimlere bakmanız ziyadesiyle tavsiye edilir 🙂 Saygılarımla.

Açıklama: Teknik resim yada kaynak üzerine yazı,logo vs. eklenilmesinden hoşlanmıyorum. Şimdiye kadar da koymamıştım. Fakat bundan sonra yazı ekleyeceğim. Sebebi ise bazı sitelerin yeni teknik resimler yayınlayarak insanlara faydalı olmaya çalışmaları yerine, buradan alıp olduğu gibi yayınlamasıdır. Belki bu önlem onlarında da farklı kaynaklar aramasına ve dolayısı ile kaynak çeşitliliğinin artmasına sebep olur.

Kaynak: ymcaust.ac.in

 

5 Comments

  1. merhabalar, siteniz için teşekkürler öncelikle.
    çizim 21 için, çizim videosu veya çizilmiş dosyası mevcut mu?

  2. hocam çok teşekkür ederim. montaj teknik resim 21 ve 17 indirdim çizmeye çalışacağım. sınavımız için baya iyi bir alıştırma olacak. saygılar, iyi çalışmalar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*