Kuş Gibi Uçan Robot

Mühendislik

[ted id=1195 lang=tr]

Kendi uçağımızı yaptık mı bilmiyorum ama kendi uçan kuşumuzu yapmadığımız kesin 🙂 Şimdiye kadar pek çok robot gördük. Hatta bunlardan en farklı olanı hamam böceğini daha önce yazmıştım. Bu sefer ki aerodinamik yapısıyla herkesi kendisine hayran bırakan martı robot smartbird!

Smartbird 1.6 m uzunluğunda ve sadece 450 gr ağırlığında. Smartbird tamamen karbon fiberden yapılmış. TED salonlarında aheste aheste süzülen kuş gerçekten hayranlık verici.Festo takımının Akıllı Kuş ‘u (smartbird) gerçek bir kuş gibi kanatlarını çırparak uçuyor.

festo robot

Pnömatik, hidrolik ve otomasyon konusunda alanında söz sahibi olan Festo’nun pek çok projesi bulunuyor.  SmartBird projelerinden sadece birisi.

festo nedir

Festo firması, endüstriyel kontrol ve otomasyon alanında hizmet veren bir Alman markasıdır. Festo Gottlieb Stoll ve Albert Fezer tarafından 1925 yılında kurulmuştur. Başlangıçta ahşap kesici takımlar yapmışlardır. En kayda geçen ürünleri taşınabilir benzinli testere’dir.  Devam eden projeleri; Aqua Jelly,AquaPenguin,Aqua Ray,Airic kolu,Airacuda,ve SmartBird.

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*