Makine Mühendisi İş Mülakat Soruları

GENEL

BİR MAKİNE MÜHENDİSİNE YÖNETİLEN MÜLAKAT SORULARI :)

Bilindiği üzere makine mühendisliği alanının ucu bucağı bulunmuyor. ‘Mesleğiniz nedir?’ sorusuna eğer sadece ‘Makine Mühendisiyim’ diyecekseniz vay halinize… Bu soruya arge mühendisiyim, imalat mühendisiyim vs gibi yanıtlar vermeniz durumunda ise o zaman doğru yoldasınız demektir. En azından bir alana kendinizi verdiğiniz anlamına gelen bu yanıt devasa nitelikteki sektörde hangi konumda olduğunuzu gösterir.

Kısa bir girizgah yapıyım derken oldukça konudan saptım 🙂 Şimdi konumuza gelelim. Aşağıda 2 adet soru göreceksiniz. Bu sorular yetiştirmek üzere Arge Mühendisi arayan oldukça kaliteli bir firmanın – yeri gelince altı çizili kelime üzerinde duracağım :)) – adaylara son olarak sorduğu mülakat sorusudur. Adaylar bir programda yada kalem ile çizimlerini yapabilmektedir. Amaç sadece arge mantığının olup olmadığını anlamaktır.

1) Bir sürgü sistemi tasarlamanızı rica ediyoruz. Sürgü örnek olarak, 100x50x2 mm boyutlarındaki dikdörtgen sacın stabil olarak örneğin + Y yönünde 50 mm ileri ve sonrasında – Y yönünde 100 mm geri gidebilecek bir yada birden fazla mekanizma (tercihen tek mekanizma istiyoruz) tasarlamanız yeterli olacaktır. Sürgünün ileri ve geri hareketinde sağlıklı olarak çalışması için yataklama yapmanız gerekecek. Yataklama yapacağınız kasayı da istediğiniz gibi kurgulayabilirsiniz.

2) 100x100x50 boyutlarındaki bir kutuyu bir rafa her hangi bir şekilde kolayca yerleştirmesi, sabitlemesi ve dolayısı ile kutunun stabil olarak rafa monte edildikten sonra kitlenmesi, sonrasında istendiği zaman kilidinin açılıp kutuyu raftan almamız gerekmektedir. Kutunun sabitlemesi/kilitlemesi için kilit tasarımını da yapmanızı rica ediyoruz. Kutunun altı ve üstü açık olması gerekmektedir. Kullanıcının kutuyu rafa yerleştirirken kolayca ve minimum hareketle sabitleme ve ayırma işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Eğer arge mühendisi olmak istiyorsanız bu soruları ciddiye alabilirsiniz. Kim bilir belki bir iş başvurunuzda bu tarz sorularla karşılaşırsınız 🙂 Yanıtlarınızı bekliyor, iyi çalışmalar diliyorum.

1 Trackback / Pingback

  1. Varil Kaldırma Kıskacı Teknik Resim Örnekleri -18 - Mustafa Deliceoğlu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*