mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Abaqus Düzlemsel Gerilme Uygulaması

Abaqus Düzlemsel Gerilme Uygulaması

abaqus statik analiz dersiAbaqus programı ile hazırlanmış güzel ve öğretici örneklere devam ediyorum. Temelde  ansys mantığı tamamen aynıdır.Teknik bir kaç terimin farklı olması ve kullanımın farklılıklar elbetteki görülüyor. Ancak bu farklılıklar olaya hakim olmanıza mani değil.

Verilen bu abaqus örneğinde çelik dirsek sol taraftan duvara sabitlenmiştir. Kelepçenin sağ tarafından ise 5000 N ‘luk çekme basınç kuvveti uygulanmaktadır. Geometri simetrik olarak değerlendirilebileceği için geometrinin sadece yarısı modellendirilmiştir.

abaqus von mises analiz
Seçilen malzemeye uygun olarak elastisite modülü ( poisson oranı ve young modülü) verilmiştir. Gerilmelerin incelendiği bu örnekte sonuç olarak von-mises gerilmelerine ulaşılmaktadır. Aşağıda pdf olarak sunulan bu örnekte adım adım bütün işlemler görülmektedir. Pdf’i görüntülemek veya indirmek için lütfen yazının altındaki butona tıklayınız. Faydalı olması ümidiyle.

DÖKÜMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 Kaynak : Portland State University, Mechanical Engineering

Comments 2
  1. Merhaba Mustafa Bey,
    Abaqus hakkında yaptığınız yayınlar için teşekkür ederim.Türkiye’deki çok az kaynaklardan birisi de burası. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol