Ekonomik Krizden Çıkış Yolu Üniversiteler

ekonomik krizden kurtulma avrupaAvrupa ekonomik krizden çıkma çabalarını sürdürüyor. Ekonomik daralmadan kurtulmak amacıyla buluş,icat ve bunlara bağlı olarak gelişen iş kollarının arttırılması için üniversitelere büyük yatırımlar yapılıyor. Bir çok özel sektör , yardım kuruluşları ve üniversiteler arge çalışmalarına büyük önem veriyor.

Yeni buluşlar ve buna bağlı olarak yeni iş alanlarının doğması ekonomik daralmaya karşı en büyük silah. Avrupa bu silahı kullanmak istiyor ve üniversitelere büyük yatırımlar yapıyor. Town Leuven Üniversitesi ve  Swansea Üniversitesi bunlardan bir kaçını oluşturuyor.  Swansea Üniversitesi ‘ne kurulan 69 dönümlük kampüs Avrupa Kalkınma Bankası , Galler hükümeti,BP ve  The Money tarafından finanse edilmiş.

Nano teknoloji,sağlık ve daha bir çok alanda yapılan çalışmalarla ekonomik krize rağmen %5-%10 luk sabit büyüme oranı devam ediyor.Ülkemizde de benzeri destekler mevcut. Teknokent projeleri,Tübitak destekleri,Koskeb ile yatırımcılar ve öğrencilere destekler verilmekte.Ancak bunlar Avrupa’daki örneğinden biraz farklı işlediği aşikar.

Şimdi Avrupa ülkelerinin nasıl yeni icatlar peşinde olduğunu izleyelim.

Kaynak:Euronews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*