mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

3DEXPERIENCE Güçlü Bulut Tabanlı Tasarım Platformu

3DEXPERIENCE adını ilk defa mı duyuyorsanız bu yazıyı dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim. Değişen dünya biz mühendisleri de değişime zorluyor. Autocad ile ilk defa tanışan mühendis abilerimizin anlattıklarını hatırlıyorum da inanılmaz bir değişime girmişler. Aynı şekilde SOLIDWORKS ile de 3 boyutlu tasarım macerasına atılan ilk adımlar heyecan vericiymiş. Şimdiyse yeni bir milat başladı: Bulut tabanlı tasarım!

Bulut tabanlı yada diğer bir deyişle cloud tabanlı denilince aklımıza direkt olarak internet üzerinde yapılan işlemler gelecektir. Örneğin Google Drive, Dropbox gibi internet tabanlı depolama alanları hepimizin hayatına girdi. Fotoğraflarımızı, dosyalarımızı kaybetme korkusu olmadan güvenle depolayabiliyoruz. Bunun yanısıra bütün işlemlerimizi de dijital hale getirdik. Artık yemek,su siparişini dahi hemen mobil uygulamadan veriyoruz. Telefonla görüşmek dahi bize gereksiz geliyor. Hayat büyük bir hızla değişiyor! Bunu görmemek imkansız.

Hayatımız bu kadar değişirken elbette tasarım dünyası da yerinde sayamazdı. Dijital internet çağına ayak uyduran tasarım çözümleri gerekiyordu ve yapıldı. Hemen örneklerle devam edelim.

İlk olarak Onshape sanki bir facebook hesabına girer gibi giriş yaparak tasarımların yapıldığı bir alandı. Modelinizi çizip, teknik resimlerinizi alıp, montajlarınızı yapabiliyordunuz.

Autodesk ‘in Fusion 360 ‘ı da bulut tabanlı çalışıyordu. İnternet üzerinden çalışmalarınızı yapıyor, bütün modeller anında bulut depolama alanına kaydediliyordu.

Onshape ve Fusion 360 ‘ın ortak yanları; her ikiside çok basit bir arayüzü vardı ve bulut tabanlıydı. Tasarımınızı yapıp imalata geçebiliyordunuz.

Dassault grubu elbette ki bu konuda geri durmadı. Öyle bir şey yaptı ki, tasarım yada imalatla ilgili olan her insan evladına hitap ediyordu: 3DEXPERIENCE!

3DEXPERIENCE Platformu

3DEXPERIENCE diğer bulut tabanlı yazılımlar gibi internet üzerinden size çizim yaptırıyor. Hemde baya bildiğiniz SOLIDWORKS ve CATIA gibi üst düzey yazılımları entegre edilmiş. Bilindik arayüz ve internet hızına ayak uydurması için daha basitleştirilmiş.

Dassault grubunun en popüler yazılımları sadece bunla bitmiyor. Simulia, Enovia ve hepsini buraya entegre etmişler. Hepsi birbiriyle kusursuz uyumla çalışıyor. Bu bir nebze diğerlerinden ayrılıyor ama bununla da yetinmediler.

Grabcad.com ‘u bilmeyenimiz yoktur. Aynı şekilde traceparts.com ‘da her tasarımcının bildiği ziyaret ettiği yerlerdir. Bu tip platformlardan yararlanarak hazır kütüphanelerden modeller indirebilirsiniz. Diğer tasarımcı ve üretici firmalarla irtibata geçilebilen harika yerlerdir. Yeteneklerinizi sergileyebilir ve iş potansiyeli çıkartabilirsiniz.

İşte 3dexperince size bu avantajlarıda sunuyor. Modellerinizi yükleyerek diğer insanlarla iletişime geçebilir, hazır modelleri kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra şirket içi haberleşme ve grup oluşturma imkanı da sağlıyor. Sanki bir şirket içi facebook gibi kullanabilirsiniz.

Saya saya bitiremeyeceğim bu harika platforma ilerleyen günlerde devam edeceğim. Sevgilerimle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol