Solidworks Dosya Kurtarma ve Yedekleme

Solidworks dosya kurtarma bilineceği üzere saatlerce uğraşılan çizimleri, ufak bir kaydetme hatası yüzünden kaybedilmesini önlemek açısından çok önemlidir. Projelerin tasarım sürecinde pek çok hatayla karşılaşılabilir. Bu hatalar genellikle beklenilmedik anda karşımıza çıkar. Beklenilmedik anlarda çıkan bu hatalar yüzünden bütün çizimlerin hiç olması gerçekten sinir bozucudur. Can sıkan, zaman kaybettiren dosya bu sorunun çözümüne birlikte bakalım.

Solidworks dosya kurtarma yada diğer bilinen adıyla solidworks otomatik kaydetme – yedekleme özelliği aşağıdaki sorunlarla karşılaşıldığında  son derece faydalı olacaktır;

 #  Solidworks çöktü,

 #  Solidworks yedekleme,

 #  Solidworks çizimi geri getirmek,

 #  Solidworks çizimi kurtarmak,

 #  Otomatik kaydetme

Solidworks Dosya Kurtarma – Otomatik Yedekleme ve Kaydetme

Solidworks ‘de bu özelliği görebilmek için aşağıdaki yolu takip ediniz;

Araçlar ⇒ Seçenekler ⇒ Yedekle/Kurtar

solidworks dosya kurtarma ve yedekleme

Yedekle/Kurtar seçeneğine tıklanıldığında, hemen aşağıda yer alan fotoğraftaki opsiyonlar karşınıza çıkacaktır. Burada ilk kutucukta yer alan otomatik kurtarma klasörü, çalışmalarınızı yaptığınız dosyaların yer aldığı klasördür. Aşağıdaki görselde görüleceği üzere her 10 dakikada bir çalışmanız otomatik olarak kaydedilmektedir. Yukarıdaki videoyu dikkatlice izlenildiğinde, ilgili klasörde yer alan otomatik kaydedilmiş dosyaların xxxx.SLDPRT.swar olarak kaydedildiği görülecektir. .swar silinip kaydedildiğinde dosya en son hali ile karşınızda olacaktır.

2. klasörde ise yedeklemenin yapıldığı klasördür. Aşağıdaki görselde bu opsiyon aktifleştirilmemiş. Dilerseniz belge başına kopya sayısınının yanında yer alan kutucuğu aktifleştirerek çalışmalarınızı burada yedeklebilirsiniz.

Solidworks ‘de çizim yaparken ara ara karşınıza gelen 20 dakikadır çalışmayı kaydetmediniz uyarısını düzenlemek de yine burada mümkün. 20 dakika olan anımsatmayı, iptal edebilir yada süreyi değiştirebilirsiniz.

Görüleceği üzere son derece basit şekilde çalışmalarınızı yedekleyebilir ve güvenle çalışabilirsiniz. Yazının başında dediğim gibi hatalar beklenilmedik anda karşınıza çıkar. Herhangi bir çizim programında tasarım yapan bir teknik personel, donanımsal ve bilgi anlamında kendisine ne kadar güvenirse güvensin asla tedbiri elden bırakmamalıdır.

Son olarak Solidworks hakkında blogda yer alan diğer yazılara da göz atmanızı tavsiye ederim. Dipnot olarak foroğrafların ortalarında yer alan logo için özür dilerim. Maalesef ki binlerce kişiye hitap eden bu blog kaynak gösterilmeme rekoru kırmak üzere 🙂  Saygılarımla.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*